تیر ۲۲
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۷ تیر ۱۳۹۹

9 سال محکومیت برای متخصص فناوری اطلاعات روسیه

متخصص فناوری اطلاعات روسی پس از ربوده شدن و استرداد از سوی اسرائیل به 9 سال حبس در ایالات متحده محكوم شد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ الکسی برکوف (Aleksey Burkov)، روزنامه‌نگار آزاد فناوری اطلاعات سن‌پترزبورگ به اتهام تقلب سایبری به 9 سال حبس در ایالات متحده محکوم شد. وی پس از دستگیری به درخواست واشنگتن، بیش از 4 سال را در زندان‌های اسرائیل گذراند.

دادستان‌های آمریكایی برای برکوف به اتهام درگیری در حملات سایبری و تقلب در شبكه‌های رایانه‌ای 15 سال محکومیت در نظر گرفته بودند. وی به سازماندهی انجمن جرایم سایبری برای انواع مجرمان و فراهم کردن امکان سرقت داده‌ها، هک سرویس‌ها و بدافزارها با هدف انجام معاملات مشکوک با یکدیگر متهم شده بود. به گفته دادستان‌ها، یک وب‌سایت دیگر سازماندهی شده به‌وسیله برکوف، بیش از 150 هزار شماره کارت اعتباری – اکثر آنها مربوط به نهادهای مالی آمریکا – را فروخته بود. خسارات ناشی از فعالیت او در ایالات متحده حدود 20 میلیون دلار برآورد شده است.

برکوف در ژانویه امسال با بازپرسان معامله‌ای انجام داده و 2 مورد از 5 حساب برعلیه او در دادگاه اقامه دعوا شده بود. اگر تمامی اتهامات تأیید می‌شد، او می‌بایست حدود 80 سال را در زندان بگذراند.

وی – که به عنوان متخصص امنیت سایبری، در ابتدا بارها اتهامات را تکذیب کرده بود – در سال 2015 با حکم بین‌المللی صادر شده به‌وسیله ایالات متحده از سوی مقامات اسرائیلی دستگیر شد. برکوف در گفتگو با وبگاه تخصصی « RT» در اکتبر سال گذشته مدعی شد که هنگام گذراندن تعطیلات در اراضی اشغالی ربوده و بازداشت شده بود و او از این کار به عنوان «نقشه استاندارد آمریکا» یاد کرد.

او سپس بدون هیچگونه دسترسی به بهداشت یا ملاقات‌های منظم با وکلایش بیش از 4 سال را در زندان‌های اسرائیل گذراند. روسیه همچنین درخواست استرداد برکوف را مطرح کرد و بنابه گزارشات مسکو او را با نعما ایساکار (Naama Issachar)، متهم 25 ساله اسرائیلی-آمریکایی معاوضه خواهد کرد که به اتهام قاچاق مواد مخدر به 7 سال زندان محکوم است.

مقامات اسرائیلی ظاهراً مایل به انجام این معاوضه نبودند و هیچگاه این موضوع هرگز به‌طور رسمی در مذاكرات 2 جانبه مطرح نشد. ایساکار سرانجام در ژانویه سال جاری از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دلایل بشردوستانه و پس از گذراندن حدود 10 ماه در زندان مورد عفو قرار گرفت. برکوف نیز بیش از دو ماه پیش به‌وسیله اسرائیل به ایالات متحده منتقل شده بود. او باید 4 سال دیگر در زندان‌های آمریکا باشد تا با احتساب 4 سال حبس در زندان اسرائیل، دوران محکومیتش تمام شود.

قاضی آمریکا نیز بدون ارائه جزئیات بیشتر دستور داد تا حکم او در منطقه «DC» انجام شود تا بدین وسیله ملاقات با وکیلش آسان‌تر شود.

منبع: سایبربان

نظرات