فروردین ۱۴

یادداشتی بر فیلم سینمایی قطع نکنید(Don't Hang Up)

دبیر خبر | ۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
جنگ سایبری

«دیمین میس» و «الکسیس وایبروت» بیش از اینکه به عنوان کارگردان به شمار روند در عرصه جلوه‌های ویژه بصری شناخته می‌شوند. این دو قبل از تولید فیلم سینمایی «قطع نکنید-Don't Hang Up» با ساخت فیلم کوتاه «بالن قرمز» در سال2010، در مدیومی کوچک کیفیت همکاری مشترک را آزموده بودند. Sherlock Holmes-Avatar-Watchmen- Harry Potter And TheHalf-Blood Prince از جمله آثاری هستند که «دیمین میس» و «الکسیس وایبروت» مسئولیت جلوه‌های ویژه تصویری آن‌ها را بر عهده داشته‌اند. طبق گفته کارگردانان«قطع نکنید»، این فیلم ادای احترامی است به آثار سینمایی اسلشر دهه 90 میلادی.
داستان فیلم
تعدادی نوجوان پر شور و شعف، ساعاتی در روز کنار هم جمع شده و به اصطلاح خودشان با مردم شوخی می‌کنند. البته مردم‌آزاری آن‌ها از زاویه دید خودشان شوخی به شمار می‌رود؛ از سرکار گذاشتن پیک فست‌فود گرفته تا مزاحمت‌های تلفنی متعدد برای شهروندان. یکی از سوژه‌های آن‌ها، زنی است که با مزاحمت «سَم» و «بِردی» دچار یک اشتباه مرگبار شده و دختر خردسالش را می‌کشد. جنون آنی دست داده به زن باعث می‌شود که بعد از این اتفاق خودکشی کند.
عصر یکی از روزهایی که سم و بردی طبق معمول در حال ایجاد مزاحمت تلفنی و سرکار گذاشتن شهروندان هستند، یک تماس تلفنی مشکوک و ناشناس اوضاع را بهم می‌ریزد. مرد ناشناس از جز به جز زندگی آن دو اطلاع دارد؛ از سابقه شوخی‌های زننده‌شان گرفته تا محل زندگی خانواده‌های آن‌ها. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ ناشناس که در واقع پدر همان کودک کشته شده است در راستای انتقام گیری، پدر و مادر بِردی را به گروگان گرفته و با تسلط بر خانه، مانع از خروج آن‌ها و یا تماس با پلیس شده است.
مرد ناشناس با احاطه کاملی که بر زندگی سم و بدی دارد پرده از خیانت‌های آنها علیه یکدیگر نیز برمی‌دارد و باعث ایجاد درگیری شدید بین آنها می‌شود و ...

 

شوخی‌های بی مزه
«قطع نکنید» شاید برای متولدین دهه شصت شمسی فیلم خاطره انگیزتری باشد. دورانی که شیطنت‌ها به فشردن زنگ در خانه‌ها و فرار پس از آن و یا مزاحمت‌های تلفنی خلاصه می‌شد. اتفاقی که اگر چه هنوز وجود دارد و آمار اورژانس تهران گویای ارقام تکانه دهنده‌ای است اما باز هم گستردگی دو دهه قبل را ندارد. Joe Johnson به عنوان نویسنده «قطع نکنید»، با به‌روزرسانی این‌گونه از شوخی‌های دوره نوجوانی و ترکیب آن با تکنولوژی عصر حاضر، نشان داده است که یک اتفاق به ظاهر ساده و خنده چند ثانیه‌ای تا چه حد می‌تواند خطرناک و بحران ساز باشد. سم و بردی از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که شناسایی شماره محل تماس را برای مقصد غیرممکن می‌کند.
اما برای مردی که خانواده او قربانی یک شوخی بی‌مزه و بی‌موقع شده، دور زدن این فیلترها کار ساده‌ای است. او با همین ابزارهای هوشمند مانند یک عنکبوت تمام زندگی سم و بردی را در مدت زمان کوتاهی تار پیچ می‌کند. تلفن، لپ‌تاپ، تلویزیون هوشمند و هر وسیله‌ای که نقشی در شوخی‌های سم و بردی داشته‌اند، حالا به ابزاری بر علیه خود آن‌ها تبدیل شده است.
«دیمین میس» و «الکسیس وایبروت» البته از دادن شعارهای اخلاقی بی‌واسطه خودداری کرده‌اند و با استفاده از تبحرشان در حوزه جلوه‌های ویژه و فضاسازی مناسبی که در حد و اندازه این فیلم قابل قبول است، پیامشان را به تماشاگر رسانده‌اند. هر چند فیلم در سناریو به دفعات دچار کلیشه‌ها شده است اما ریتم تند و جذابیت بصری توانسته بر ضعف‌ها چیره شود.
در مجموع «قطع نکنید» را باید در میان فیلم‌های درجه دوم سینمای بریتانیا، جزو آثاری دانست که با توجه به تجربه پایین تمام عوامل فیلم از کارگردان و نویسنده تا گروه بازیگران، توانسته است در مدت زمان 83 دقیقه‌ای، مخاطب را تا پایان همراه خود نگه ‌دارد. «قطع نکنید» قطعا ارزش یک بار تماشا را دارد!

 

موضوع: # Dont Hang Up 2016

نظرات(0)

5 + 8 =