مهر ۰۵
دبیر خبر | ۵ فروردین ۱۳۹۹

کنترل بیت کوین‌ اس‌وی به دست یک ماینر افتاد.

در اتفاقی ، یک استخر استخراج توانسته است تا اکثریت توان پردازشی در شبکه بیت کوین اس‌وی را تصاحب کند. این اتفاق سبب شده تا امنیت این ارز دیجیتال و حتی ماهیت آن زیر سؤال برود.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات ؛ در اتفاقی ، یک استخر استخراج توانسته است تا اکثریت توان پردازشی در شبکه بیت کوین اس‌وی را تصاحب کند. این اتفاق سبب شده تا امنیت این ارز دیجیتال و حتی ماهیت آن زیر سؤال برود. نکته جالب اینجاست که به عقیده سازنده این ارز دیجیتال، بیت کوین اس‌وی، «بیت کوین واقعی» است.

به گزارش بیت کوینیست، مشخص نیست که چه فرد یا گروهی پشت این استخر استخراج قرار دارد، بااین‌حال خطر به دست گرفتن شبکه بیت کوین اس‌وی، امنیت شبکه را تهدید می‌کند. طبق برآوردها، نه روز پیش قدرت هش شبکه بیت کوین اس‌وی ۶۷۵ پناهش بر ثانیه بوده است و تنها در عرضه دوازده ساعت گذشته، این رقم به ۱,۵۳۵ پتا هش بر ثانیه افزایش‌یافته است.

حساب توییتری « P00rm30ry» اولین فردی بود که به این اتفاق اشاره کرد. او در توییترش ضمن انتشار تصاویری می‌نویسد:

فوری؛ بیت کوین اس‌وی در زنجیره خودش گرفتارشده است!

ماینر(های) ناشناس در حال دریافت پاداش بلاک‌ها. بدون ثبت داده‌های آب و هوایی یا توییت‌های پولی!

قدرت هش آن از تمام قدرت هش شبکه بیت کوین اس‌وی بیشتر است!

مثل‌اینکه یک فورک دیگر دارد به دنیا می‌آید یا یک پرونده دیگر دارد به دادگاه می‌رود!

این اولین بار نیست که یک هویت ناشناس، چنین حجمی از قدرت پردازشی را وارد شبکه بیت کوین اس‌وی می‌کند. اواخر ژانویه سال جاری میلادی (دی ۱۳۹۸) نیز، چند فرد یا گروه قدرت بازنویسی بلاک چین بیت کوین اس‌وی را به دست آورده بودند. با بازنویسی بلاک چین می‌توان تراکنش‌ها را برگشت داد.

نباید این احتمال را خط زد که شاید ماینرها به‌یک‌باره به اهمیت این آلت کوین پرحاشیه پی برده باشند و به دنبال ذخیره آن باشند! استخراج بیت کوین اس‌وی تنها در بازه‌های خاصی سودده بوده است؛ حالا و باوجود روند نزولی این ارز دیجیتال، به نظر نمی‌رسد این احتمال که ماینرها به ارزش آن پی برده باشند، درست باشد.

قیمت بیت کوین اس‌وی ماه ژانویه با صعود شدید همراه بود؛ دست‌کاری در بازار محتمل‌ترین گزینه برای افزایش قیمت اخیر بیت کوین اس‌وی عنوان می‌شود.

الگوریتم هشینگ در بیت کوین اس‌وی، مشابه بیت کوین و بیت کوین کش است، از همین رو ریگ‌های استخراج این دو ارز، به‌راحتی می‌توانند بیت کوین اس‌وی هم استخراج کنند. اما اگر این اتفاق بیفتد، هش ریت دو شبکه دیگر باید با کاهش همراه باشد.

بیت کوین اس‌وی از زمان انتشارش در اواخر سال ۲۰۱۸ تا به امروز نوسانات بسیار زیادی را تجربه کرده است که گاهاً صعودی و گاهاً نزولی بوده است. در این میان تعداد کمی از اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، بیت کوین اس‌وی را یک ذخیره ارزش قابل‌قبول می‌دانند و این در حالی است که در تاریخ این ارز دیجیتال، دست‌کاری قیمت و حواشی این‌چنینی کم نبوده است. اما عمده شهرت بیت کوین اس‌وی به خاطر خالق آن، کریگ رایت (Craig Wright) است.

تجربه نشان داده است که حامیان مشهور و بزرگ بیت کوین اس‌وی را عمدتاً افرادی با پیشینه نه‌چندان مناسب تشکیل می‌دهند. اوایل سال جاری میلادی، یک شرکت تحلیلی عنوان کرد که در هیچ‌کدام از هفت هزار تراکنش روزانه بیت کوین اس‌وی، ارزشی واقعی معامله نمی‌شود. تقریباً فقط یک نرم‌افزار بر روی بلاک چین بیت کوین اس‌وی اجرا می‌شود که به‌صورت روزانه داده‌های مربوط به آب‌وهوا را درج می‌کند!

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که طرفداران بیت کوین اس‌وی، علاقه و تعصب فراوانی به این ارز دیجیتال دارند. اما مانند دیگر ارقام در دنیای بیت کوین اس‌وی، نمی‌توان به تعداد طرفداران آن‌هم اعتماد کرد. اگر شما بیت کوین اس‌وی را پروژه‌ای غیر از «عالی» و «درست» توصیف کنید، قطعاً با برخورد طرفدارانش مواجه خواهید شد! شاید با بیشتر شدن تهدیدها نسبت به بیت کوین اس‌وی، نظر آن‌ها هم برگشته باشد!

نظرات