فروردین ۱۹

هشت پیشنهاد سینمایی سایبری

محمد شهریار کُتّاب
دبیر خبر | ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
اروپا

با توجه به فرا رسیدن تعطیلات نوروزی، هشت فیلم سینمایی زیر به عنوان بخشی از آثار شاخص سینمای سایبری جهان به حضورتان معرفی می‌گردد:

بلید رانر Blade Runner

کارگردان: دنی ویلنوو

در اوایل قرن 21 شرکت تایرل، سیر تکامل روبات‌ها را به مرحله نکسوس پیشرفت داد. سایبورگ‌های این نسل به نام رپلیکانت‌ معروف شدند. رپلیکانت‌ها در قدرت و سرعت برتر از انسان و از نظر هوش حداقل با مهندسین ژنتیکی که آنها را طراحی کرده بودند برابری می‌کردند. هدف اصلی در طراحی این روبات‌های انسان‌نما انجام ماموریت های اکتشافی در فضا و ایجاد کولونی در سیارات دیگر بود اما شورش خونینی که در یکی از کولونی‌های سیارات دیگر اتفاق افتاد، سیاست اعمال شده در مورد آنها را تغییر داد. بعد از این رخداد، تایرل اقامت رپلیکانت‌ها را در زمین غیرقانونی اعلام کرد. بنابراین دکارت، با عنوان شغلی بلید رانر، مسئول نابودی یا به عبارت بهتر بازنشستگی 4 رپلیکانت باقی مانده در سطح زمین شد... .

اتاق بینهایت - Infinity Chamber

کارگردان: تراویس میلوی

«اتاق بی‌نهایت» روایت روزهای گنگی از تاریخ امریکاست. ایامی که در آن، گروهی تحت عنوان ISN، زمام حکومت را به دست گرفته‌اند. مخالفین این گروه، متحدین هستند. ISNها با ساخت یک زندان فوق سری در منطقه خالی از سکنه ایالت یوتا، اقدام به بازجویی هوشمند از مخالفین خود می‌کنند. فرانک لرنر (با نقش‌آفرینی Christopher Soren Kelly) یکی از این زندانیان است.

فرانک به غیر از چند خرده خاطره کوتاه، چیزی از گذشته به یاد ندارد. تنها رابط او با زندانِ EVR، یک دوربین مداربسته متصل به هوش‌مصنوعی، به نام هوارد (با صدای Jesse D. Arrow) است. مواد غذایی مورد نیاز فرانک نیز از طریق مایعات فرآوری شده و به صورت هوشمند به او ارائه می‌شود. علاوه ‌بر این، یک توربین شبیه‌سازِ خاطرات، گذشته فرانک را بازسازی می‌کند و هر بار تکرار چرخه بازسازی، سه ماه به طول می‌انجامد. فرانک هر بار در تونل زمان می‌کوشد تا با تغییر گذشته، راهی برای فرار از زندان پیدا کند. او در یکی از همین تلاش‌ها متوجه می‌شود که "فلچر می"، رهبر متحدین، در سلول کناری او زندانی است؛ اتفاق ناگواری برای فلچر رخ می‌دهد و او ... .

آی.تی – I.T.

کارگردان: جان مور

«آی‌تی»، روایتی از زندگی خانوادگی مایک رگن «با نقش‌آفرینی پیرس برازنان» است. او که یک کارآفرین شناخته شده در امریکاست که قصد دارد با توسعه پهپادها، نوعی اوبر هوایی تاسیس کند. در یکی از جلسات هم‌اندیشی طرح او، سیستم رایانه‌ای پخش دچار اختلال شده و جلسه متوقف می‌شود. اد ریپورتر «با نقش‌آفرینی جیمز فرش‌ویل» یکی از کارشناسان فنی شرکت اوست که با رفع این معضل، اعتماد مایک را جلب می‌کند.

اد به دعوت مایک راهی منزل او می‌شود تا مشکل اینرنت آنجا را رفع کند. تمام وسایل زندگی منزل مایک، از خودرو گرفته تا باغچه و حیاط و اتاق‌ها توسط اینترنت اشیاء هوشمند‌سازی شده است و این مساله توجه "اد" را به خود جلب می‌کند. او ضمن سوء استفاده از اعتماد صاحب‌خانه، پسورد اینترنت منزل مایک را بدست آورده و نرم افزارهای جدیدی روی خودرو و منزل او نصب می‌کند.

اد کم‌کم تلاش می‌کند خود را به دختر مایک یعنی کایتلین «با نقش‌آفرینی استفانی اسکات» نزدیک کند. مایک که روی این موضوع حساس شده با اد برخورد کرده و اولین جرقه نزاع میان این‌دو شعله‌ور می‌شود. اد که یک هکر قهار است و به اطلاعات خانه هوشمند مایک نیز به راحتی دسترسی دارد در راستای انتقام‌گیری از مایک قدم بر‌می‌دارد و ... .

غیرطبیعی –UNCANNY

کارگردان: متیو لوت وایلر

دیوید نابغه‌ جوانی است که با تلفیق علوم روباتیک و مکانیک، موفق به تولید یکی از پیشرفته‌ترین روبات‌های انسان‌نما شده است. او از 19 سالگی در آزمایشگاه کستل مشغول تحقیقات بوده و در 7 سال اخیر هیچ‌گاه از محل کار خود خارج نشده است. روبات انسان‌نمای آزمایشگاه کستل، آدام (با نقش‌آفرینی دیوید راجرز) نام دارد. رفتار آدام به‌قدری عادی است که اندروز در برخورد اولیه متوجه غیرطبیعی بودن آن نمی‌شود. وی با یادداشت‌برداری از ویژگی‌های رفتاری آدام، سعی در دستیابی به شناخت بیشتر از این روبات دارد.

ارتقا – upgrade

کارگردان: لی وَنِل

ارتقا ماجرای یک تکنسین خودرو به نام گرِی تریس «با نقش آفرینی لوگان مارشال گرین» است که به همراه همسرش هدف یک حمله تروریستی قرار می‌گیرند. در این حمله، همسرش کشته شده و گری به دلیل شدت جراحات وارده فلج می‌شود. ویلچر نشینی و فشار روحی حاصل از مرگ آشا، گری را که فردی فعال و عملگرا بود تا مرز خودکشی پیش می‌برد.

یکی از دوستان گری به نام ارون «با نقش آفرینی هریسون گیلبرتسون»، در جریان عیادت از او، پیشنهاد نصب یک ویجت هوشمند را در شاهراه عصبی گری می‌دهد. این ویجت می‌تواند رابطی باشد میان اعصاب فعال و ناحیه عصبی از کارافتاده وی. عمل با موفقیت انجام شده و گری توانایی حرکت می‎یابد. اما این تنها خاصیت استم – نام ویجت یا به عبارت بهتر هوش مصنوعی قرار گرفته در بدن گری - نیست. استِم مانند یک مغز متفکر و همچون یک ندای درونی با گری صحبت کرده و توانایی متفاوتی بیش از یک انسان عادی برای او به همراه آورده است.

گری با کمک استم در مسیر انتقام‌گیری از قاتلین همسرش حرکت می‌کند. مظنونین یکی پس از دیگری از سر راه برداشته می‌شوند اما هنوز قاتل اصلی ناپیداست... .

فراماشین - Ex Machina

کارگردان: الکس گارلند

داستان فیلم سینمایی فراماشین با اعلام نتیجه‌ یک مسابقه برنامه‌نویسی در شرکت بلوبوک آغاز می‌شود. کِیلِب، کارمند جوان این شرکت بالاترین نمره را کسب کرده و به‌عنوان جایزه به اقامتگاه نیتن، مدیر شرکت دعوت می‌شود. روز سفر فرا می‌رسد و کیلب با هلی‌کوپتر اختصاصی عازم محل زندگی و مجتمع تحقیقاتی نیتن می‌شود؛ سرزمینی بکر و سرسبز، کیلومترها دورتر از انسان‌ها. نیتن جوان دارای اخلاقیات خاصی است، ازیک‌طرف در مصرف مشروبات الکلی زیاده‌روی می‌کند و از طرف دیگر ورزشکار است، او نابغه‌ای است در عین دیوانگی.

در ادامه‌ ماجرا، نیتن از کیلب می‌خواهد در آزمون تورینگی (روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین است) که طراحی کرده شرکت کند. آزمون به‌صورت شش مرحله مصاحبه بین کیلب و آوا –آخرین نسخه از ربات‌های انسان‌نما - پیش‌بینی ‌شده است. کیلب در اتاقی که محل اقامت آوا است حاضرشده و با او به صحبت می‌نشیند. بین او و آوا با محفظه‌ای شیشه‌ای فاصله افتاده است. کیلب باید در این آزمون به این پرسش اساسی پاسخ دهد که «آیا آوا دارای ضمیر خودآگاه است یا به‌واسطه الگوریتم‌های شبیه‌سازی رفتار می‌کند؟».

منطقه9 - District9

 کارگردان: نیل بلومکمپ

«موجودات فضایی بیش از بیست سال است که با سفینه‌ای بزرگ به زمین آمده‌اند و آن را بر فراز حومه شهر ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی به حالت معلق در هوا نگه ‌داشته‌اند. سال اول، مردم زمین منتظر حمله فضاییان یا پیشرفت بزرگی در فناوری به خاطر تماس با آن‌ها هستند. اما هیچ‌یک از این دو اتفاق نیفتاده و فضاپیمای آنها همچنان تا ماه‌ها در آسمان بی‌حرکت می‌ماند. پس از گذشت چند ماه‌، جامعه جهانی تصمیم به گشودن درهای فضاپیما می‌گیرد. آن‌ها فضای درون فضاپیما را مملو از موجودات فضایی می‌یابند که دچار فقر و مریضی هستند. هیچکس توضیحی برای اینکه به چه دلیل دچار چنین سرنوشتی شده‌اند نمی‌یابد.

همزمان با فشارهای جامعه جهانی، دولت آفریقای جنوبی برنامه‌ای برای اسکان این موجودات فضایی در نظر می‌گیرد. آنها در حومه‌ شهر، جایی به نام «منطقه ۹» اسکان داده می‌شوند و امور مربوط آنها به تشکیلاتی خصوصی به نام سازمان «چندملیتی متحد» (MNU) سپرده می‌شود. منطقه۹ در واقع به یک زاغه‌نشین تمام عیار برای بیگانگان تبدیل می‌شود...»

پرومته - Prometheus 

کارگردان: ریدلی اسکات

«سالیان سال پیش از تاریخ بشر، در مکانی که بنظر می‌رسد زمین ماقبل تاریخ باشد، موجودی بشرنما در مجاورت آبشاری ایستاده. او یک ردای قربانی به تن دارد. در حالیکه بالای سر او سفینه‌ای غول‌پیکر آماده ترک زمین می‌شود، موجود انسان‌نما، جامی حاوی مایعی سیاه رنگ و جوشان را می‌نوشد. بلافاصله بدن او متلاشی شده و در رودخانه حل می‌شود. دی‌ان‌ای بدن او با آب و محیط زیر آبشار سریعاً واکنش می‌دهد و چرخه تولید سلول‌های جدیدی آغاز می‌گردد؛ سلول‌های قرمز رنگی که شباهت به گلبول‌های قرمز دارند و سریع تکثیر می‌یابند…

در نمای بعدی، تاریخ سال ۲۰۷۹ میلادی است. گروهی از باستان‌شناسان در اسکاتلند غاری را کشف کرده‌اند که در داخل آن تعدادی نقاشی ماقبل تاریخ بروی دیوارها نقش بسته ‌است. یکی از نقوش صحنه‌ای را نشان می‌دهد که در آن چند انسان به یک صورت فلکی در آسمان اشاره می‌کنند.

صحنه بعدی فیلم ده سال بعد از کشف غار را نشان می‌دهد که در آن یک سفینه فضایی با سرعت مافوق نور در حال سفر بسوی همان صورت فلکی است. شرکت ویلاند کورپوریشن با خرج چند هزار میلیارد دلار سفینه‌ای را با یک گروه دانشمند تهیه کرده و قصد بدست آوردن پاسخ بزرگترین سؤال تاریخ بشر را دارد: اینکه بشر از کجا آمده و آن فضاییان ماقبل تاریخ که بودند و در ماقبل تاریخ روی زمین چه می‌کردند...»

نظرات(0)

1 + 7 =