مهر ۰۹
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

مناطق محاسباتی پیشرفته 5G به عنوان تغییر دهنده بازی

شرکت مخابرات آمریکایی ورایزون معتقد است که مناطق محاسباتی پیشرفته 5G یک تغییر دهنده بازی به شمار می‌رود.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ آدام کوپه (Adam Koeppe)، «SVP» فناوری، راهبرد، معماری و برنامه‌ریزی ورایزون (Verizon)، شرکت مخابراتی آمریکایی گفت که مشارکت وِریزون با آمازون وب سرویس (AWS) برای آوردن محاسبات نسل پنجم پیشرفته تلفن همراه (MEC) به مکان‌های بیشتر در سراسر ایالات متحده برای توسعه دهندگان برنامه یک مزیت خواهد بود. کوپه در کنفرانس سرمایه‌گذاری «Cowen» همکاری ورایزون با آمازون وب سرویس و پلتفرم محاسبات ابری «Wavelength» خود را اعلام کرد. هفته گذشته شرکت‌ها اظهار داشتند که موقعیت‌های مکانی محاسبات پیشرفته تلفن همراه در منطقه خلیج سان فرانسیسکو و بوستون راه‌اندازی شده و در 10 موقعیت مکانی دیگر نیز امسال راه‌اندازی خواهد شد.

کوپه در پاسخ به این سؤال كه چه كاری رقبا را از ایجاد معاملات مشابه با Wavelength آمازون وب سرویس متوقف می‌كند، گفت که ورایزون مزایایی دارد، زیرا دارای پشتیبان فیبر و شبکه اصلی خاص خود است. وی افزود :

«معماری توزیع شده ما برای این مکان‌ها امکان‌پذیر است. ما آن را متعلق به خودمان می‌دانیم و فعالیت می‌کنیم؛ آنها در شبکه هستند.»

به عقیده کوپه، این بسته کامل، شبکه بی‌سیم، بک‌هال فیبر و ستون فقرات، یک تمایز دهنده بزرگ است و توسعه دهندگان از آن قدردانی می‌کنند، زیرا این بدان معنی است که آنها می‌توانند به سرعت برنامه‌های کم تأخیر خود را بدون اجبار برای معماری کردن دوباره کد برای شبکه پیشرفته، مستقر کنند.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص نحوه تأثیر این مناطق محاسباتی پیشرفته روی درآمد ورایزون توضیح داد که شرکت معتقد است که همکاری فنی قوی با آمازون وب سرویس و دیگر شرکا مانند آی‌بی‌ام ارزش شرکت‌ها را بالا می‌برد، زیرا به آنها امکان ایجاد راه‌حل‌هایی برای شرکت‌ها و مصرف کنندگان را خواهد داد.

فیبر و 5G

کوپه، به عنوان نائب رئیس برنامه‌ریزی شرکت ورایزون، همچنین گفت یکی از مهم‌ترین مزایای ورایزون این است که در هماهنگی گسترش ردپای فیبر با شبکه 4G و 5G خود به گونه‌ای عمل می‌کند که اکثر گره‌های 4G و 5G آن به‌وسیله فیبر مخصوص شرکت ارائه می‌شوند. شرکت اعلام کرد که در حال ساخت هزاران گره 5G اضافی برای ارائه خدمات «mmWave» نسل پنجم است؛ این هماهنگی بین فیبر و ساخت شبکه 4G و 5G باعث می‌شود ورایزون از پرداخت هزینه بک‌هال فیبر در مقایسه با سایر ارائه دهندگان معاف شود و این همان کاری است که اپراتورهای تلفن همراه بدون ردپای گسترده فیبر باید انجام دهند. وی ادامه داد :

«ما در برخی استقرار فیبر بیش از 60 بازار داریم. ما مناطق غلیظ و داغ‌ترین بازارها را برای رشد 4G و 5G هدف قرار دادیم. این نقطه‌ عطفی برای منابع فیبر محسوب می‌شود.»

در چند ماه گذشته، ورایزون تمرکز زیادی روی استقرار فیبرهای خود داشت و به دلیل همه‌گیری بیماری کووید-19 برخی بازارها برای استقرار فیبر بسیار راحت‌تر بودند. به گفته کوپه، شرکت جلوتر از جایگاهی که تصور می‎‌کرد در سال جاری قرار گرفت.

 «C-Band»

هیچ جای شکی نیست که ورایزون قصد دارد در حراج طیف باند سی اداره ارتباطات فدرال، که قرار است به زودی در ماه سپتامبر امسال آغاز شود، شرکت کند. این مزایده 5،684 پروانه استفاده انعطاف‌پذیر جدید مبتنی بر مناطق اقتصادی جزئی (PEA) برای طیف موجود در باند «3.7–3.98» گیگاهرتز را ارائه خواهد داد. این باند در حال حاضر به‌وسیله اپراتورهای ماهواره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آنها خواسته می‌شود كه عملیات را از 500 مگا هرتز باند بازپخش و به گروه 200 مگا هرتز بالایی منتقل كنند. قسمت پایینی باند 5G به حراج گذاشته می‌شود. نائب رئیس برنامه‌ریزی شرکت مخابراتی معتقد است که درصورت برنده شدن ورایزون، شرکت می‌تواند به سرعت 5G را در باند C مستقر کند. اگرچه این شرکت توانایی پیشرفت در کار و آماده کردن مجوزها را دارد، اما نیاز به استقرار زیرساخت‌های فیزیکی جدید در برج‌های خود از جمله رادیوها و آنتن‌ها نیز پیش از استفاده از طیف وجود دارد.

منبع: سایبربان

نظرات