خرداد ۱۷
حسین استهدادی
دبیر خبر | ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

قدرت های غربی در پی تصاحب فضا

امریکا و فرانسه از پیشتازان نیروی فضای در جهان محسوب می‌شوند.

در حال حاضر کشورهای مختلف جهان، در زمینه بهره‌مندی از فضا و نظامی سازی آن دارای درجات مختلفی هستند. به گونه‌ای که از 11 کشور دارای توانایی پرتاب ماهواره، 7 کشور درگیر نوعی جنگ فضایی در یک یا چند شکل مختلف شده‌اند.

6 دهه پس از پرتاب اولین ماهواره به فضا در تاریخ 31 ژانویه 1958، در تاریخ 20 دسامبر 2020 دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با لایحه بودجه دفاعی کشور به منظور ایجاد یک نیروی فضایی کامل موافقت و به صورت رسمی آن را تأسیس کرد. در نتیجه نیروی فضایی به عنوان ششمین واحد رسمی ارتش آمریکا به رسمیت شناخته شد. یکی از اهداف این کار محافظت از ماهواره‌ها و حصول اطمینان از پیشرو بودن نسبت به کشورهایی مانند چین و روسیه عنوان شده است.

ترامپ در زمان امضای لایحه گفت:

فضا. اتفاقات بسیاری در فضا رخ می‌دهد؛ زیرا این محیط یک بستر جنگی جدید است. برتری آمریکا در فضا بسیار مهم است. ما در این محیط پیشرو هستیم؛ اما نه به اندازه کافی. با وجود این به زودی بسیار پیش خواهیم رفت.

رییس جمهور آمریکا با آوردن دلایلی مانند تهدید امنیت ملی سعی کرد تا تأسیس واحد فضایی را توجیه کند. وی ادامه داد:

نیروی فضایی در بازدارندگی و کنترل فضا به ما کمک می‌کند

فرماندهی فضایی هم‌اکنون در نیروی هوایی آمریکا وجود دارد؛ اما ایجاد یک واحد فضایی همه جانبی شوک بزرگی برای افرادی بود که خواهان استفاده صلح‌آمیز از فضا بودند. به طور هم‌زمان سازمان‌های اتحادیه اروپا در کنار بحران‌هایی مانند گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، احتمال رخ دادن یک جنگ فضایی را نیز به فهرست مواردی که زندگی انسان‌ها را با خطر مواجه می‌کند، اضافه کرد.

بحران رخ‌داده در فضا را به خوبی می‌توان ارزیابی کرد. بر پایه این حقیقت که از زمان پرتاب اولین ماهواره روسیه با نام «اسپوتنیک 1» (Sputnik 1)، در 6 دهه گذشته، حدود 8900 ماهواره توسط بیش از 40 کشور مختلف به فضا پرتاب شده‌اند که 5000 نمونه آن هم‌اکنون در مدار قرار دارند و 3100 عدد آن از مدار خارج شده‌اند.

نیروی فضایی چیست؟

به طور کلی، نیرو یا جنگ‌افزار فضایی وظیفه محافظت از دارایی‌های فضایی یک کشور مانند ماهواره‌ها را در برابر تهدیدات دیگر کشورها بر عهده دارد. حوزه فضایی معمولاً به عنوان بخشی از نیروی هوایی یک کشور به وجود می‌آید. این توانایی احتمالی وجود دارد که ارگان یاد شده بتواند از روی زمین ماهواره‌ها را هدف قرار دهد یا با استفاده از ماهواره‌ها مسلح اهداف روی زمین را نابود کند.

نیروی فضایی (USSF) تازه تأسیس شده، جایگزینی برای فرماندهی فضایی آمریکا است که در سال 1985 تأسیس شد و در سال 2002 با فرماندهی راهبردی آمریکا (US Strategic Command) ادغام شد. بودجه این واحد نظامی سالانه 40 میلیون دلار تعیین شده است و 16 هزار کارمند دارد. البته هنوز مشخص نیست که از سال مالی 2021 به بعد این عدد تغییر خواهد کرد یا خیر.

دونالد ترامپ، جان ریموند (John Raymond)، رییس فعلی فرماندهی فضایی آمریکا را به عنوان اولین مدیر نیروی فضایی انتخاب کرد. واحد فضایی در حال حاضر باید به صورت دوره‌ای به فرماندهی نیروی هوایی آمریکا گزارش بدهد.

نیروی فضایی چه وظایفی دارد؟

نیروی فضایی بر پایه سازمان‌های جاسوسی آمریکا و توسعه قابلیت‌های لیزری و موشک‌های ضد ماهواره توسط چین و روسیه شکل گرفته است. مایک پنس (Mike Pence)، معاون رییس جمهور آمریکا توضیح می‌دهد که چین و روسیه دارای توانایی‌های لیزری و موشکی هستند که آمریکا باید با آن‌ها مقابله کند.

در حقیقت انگیزه اصلی ایجاد واحد فضایی، حصول اطمینان از برتری آمریکا در فضا است. علاوه بر چین و روسیه، هم‌اکنون کشورهایی مانند کره شمالی و ایران نیز چالش‌هایی را در زمینه برتری فضایی و زمینی برای آمریکا ایجاد کرده‌اند؛ بنابراین علاوه بر توسعه توانایی‌ها و بهره‌مندی از تحقیقات فضایی آمریکا، واحد موردبحث برای مقابله با دشمنان این کشور در حوزه‌های فضا به فضا، زمینه به فضا و فضا به زمین، به تجهیزات مختلفی مجهز خواهد شد. برای نمونه فرانسه نیز مدتی قبل گفته بود قصد دارد ماهواره‌های خود را به سلاح‌هایی مانند تجهیزات لیزری مجهز کند تا بتواند از دارایی خود محافظت به عمل آورد.

از جمله تجهیزات ماهواره‌ای یاد شده می‌توان به سلاح‌های لیزری اشاره کرد. آمریکا از مدت‌ها قبل به دنبال توسعه سلاح‌های لیزری مختلف است تا با تجهیز ماهواره‌های خود به مقابله با دشمن بپردازد یا موشک‌های مافوق صوت و بالستیک دشمن را هدف قرار دهد. از طرفی می‌تواند به ایجاد اختلال در سامانه‌های ارتباطی و ماهواره‌ای اشاره کرد.

به علاوه در جهان سایبری امروزی هکرهای مستقل یا دولتی مختلف به صورت پیوسته سعی دارند به سامانه‌های فضایی خود نفوذ کرده و به سرقت اطلاعات بپردازند یا آن‌ها را نابود کنند. همچنین به کمک این ابزارها می‌توان به رصد، شناسایی یا شنود حوادث روی زمین پرداخت؛ بنابراین به نظر می‌رسد احتمالاً تأمین امنیت سایبری تجهیزات نیز یکی از وظایف نیروی فضایی باشد.

رویکرد نیروی فضایی آمریکا برای ارتباطات ماهواره‌ای

نیروی فضایی آمریکا در چشم‌انداز خود برای ارتباطات ماهواره‌ای یا ستکام (SATCOM) را منتشر کرد. بر اساس این چشم‌انداز، آمریکا در نظر دارد نوعی معماری ارتباط ماهواره‌ای به وجود آورد که اتصالاتی پایدار را حتی در محیط‌های تخریب شده و دارای زیرساخت‌های کافی، برای سربازان فراهم کند.

بیل لیکوری (Bill Liquori)، مدیر تجهیزات راهبردی برای معماری و تحلیل نیروی فضایی گفت:

با وجود داشتن دسترسی جهانی و لحظه‌ای به سامانه‌های ارتباطات ماهواره‌ای که شامل توانایی‌های نظامی و تجاری می‌شود؛ اما با توجه به از دست رفتن ارتباطات ماهواره‌ای فعلی این بستر باید در زمینه پایداری، انعطاف‌پذیری، قابلیت مدیریت بهبود پیدا کند.

در قالب رویکرد مذکور، ارائه‌دهندگان خدمات ماهواره‌ای نظامی و تجاری با یکدیگر ادغام می‌شوند. این مسئله به جنگجویان اجازه می‌دهد ضمن حفظ اتصالات، به هر شبکه یا سیگنال دسترسی داشته باشند.

نیروی فضایی آمریکا از رویکرد مذکور برای حفظ اتصالات ماهواره‌ای در هر شرایط محیطی و عملیاتی، با عنوان «فایتینگ ستکام» (Fighting SATCOM) یاد می‌شود. به همین منظور برای تحقیق، توسعه، آزمایش و ارزیابی این طرح برای سال 2021، بودجه‌ای 43 میلیون دلاری درخواست شده است.

در قالب رویکرد جدید، کلیه مراحل جمع‌آوری، برنامه‌ریزی، تخصیص منابع و مدیریت عملیات ارتباطات ماهواره‌ای به صورت یکپارچه انجام می‌گیرد و آگاهی موقعیتی بهبود پیدا می‌کند. رییس عملیات فضایی قابلیت‌های ستکام را به فرماندهی فضایی آمریکا ارائه می‌دهد.

در رویکرد ارتباطات ماهواره‌ای یاد شده، 5 ویژگی زیر ذکر شده‌اند:

دسترسی سریع، انعطاف‌پذیر، پایدار و جهانی به توانمندی‌های ستکام: این مسئله شامل همه کارکنان وزارت دفاع می‌شود تا به سرعت به ارتباطات ماهواره‌ای پایدار از هرگونه محیط عملیاتی دسترسی پیدا کنند.

چابکی پایانه و مودم: این مورد به پایانه‌هایی با قابلیت کار در طیف گسترده‌ای از فرکانس‌ها است که به سرعت انتقال پیدا کرده یا امکان فعالیت به صورت هم‌زمان را فراهم می‌کنند.

چابکی شبکه: به حفظ پایداری شبکه هنگام انتقال به یک پرتو، آنتن، ماهواره یا سامانه‌هایی متفاوت اشاره دارد.

امینت سایبری، لینک، عملیاتی: به ارائه پایداری و مقاومت سایبری، حفظ سامانه‌های اطلاعاتی و کنترل آن‌ها در مقابل یک مهاجم پیشرفته اشاره دارد:
قابلیت همکاری داده‌ها با سامانه‌های فرماندهی و کنترل مشترک: به قابلیت به اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات میان سامانه‌های فرماندهی و کنترل فضایی و جنگجویان اشاره دارد.

قابلیت همکاری داده‌ها با سامانه‌های فرماندهی و کنترل مشترک: به قابلیت به اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات میان سامانه‌های فرماندهی و کنترل فضایی و جنگجویان اشاره دارد.

نیروی فضایی قصد دارد گروهی از متخصصان را برای ایجاد نقشه راه کوتاه‌مدت دستیابی به هدف بالا به وجود آورد. همچنین یک استاندارد رابط انعطاف‌پذیر به وجود خواهد آورد که امکان رومینگ ماهواره‌ای در قالبی جدید را فراهم می‌آورد. به علاوه در این سند از نیاز به جایگزین کردن «Wideband Global SATCOM» با سیستمی جدید صحبت شده است.

حفاظت از ارتباطات ماهواره‌ای توسط نیروی فضایی آمریکا

نیروی فضایی آمریکا (Space Force) در بیانیه‌ای اعلام کرد قراردادهای تازه‌ای را با شرکت‌های لاکهید مارتین و بوئینگ امضا کرده است. بر پایه این تفاهم‌نامه، شرکت‌های نامبرده مسئول توسعه نمونه اولیه پروژه «ارتباطات ماهواره‌ای تاکتیکی حفاظت شده» (Protected Tactical Satellite Communication) هستند.

بر اساس توافق‌نامه‌های مذکور لاکهید مارتین و بوئینگ به نورثروپ گرومن (Northrop Grumman)، پیمانکار اصلی طرح ارتباطات ماهواره‌ای تاکتیکی حفاظت شده ملحق می‌شوند. بر همین اساس لاکهید مارتین، 253.6 میلیون دلار و بوئینگ در دو نوبت 240 و 191 میلیون دلار دریافت کرده است.

هدف پروژه مذکور توسعه سامانه ارتباطات ماهواره‌ای ضد جمر است. این ابزار ارتباطات تاکتیکی را بر پایه «طول‌موج تاکتیکی حفظت شده» (Protected Tactical Waveform) به جنگجویان سرتاسر جهان ارائه می‌دهد. این سیستم به طور اختصاصی از ماهواره‌های زمین آهنگ بهره می‌گیرد.

نیروی فضایی در گذشته اعلام کرده بود با 4 شرکت قرارداد همکاری امضا می‌کند؛ اما در تاریخ 3 مارس تنها با بوئینگ و لاکهید مارتین تفاهم‌نامه امضا کرد.

دنیس بیثوود (Dennis O. Bythewood)، مدیر اجرایی ارشد برنامه نیروی فضایی برای توسعه فضایی گفت:

ما از این که لاکهید مارتین و بوئینگ را به پروژه ارتباطات ماهواره‌ای تاکتیکی حافظت شده اضافه کردیم، راضی هستیم. توسعه نمونه اولیه این فناوری زیر نظر سازمان کنسرسیوم فضایی (SpEC) انجام می‌گیرد و به شرکت‌های کوچک و متوسط (SMC) اجازه می‌دهد تا با به وجود آمدن همکاری میان پیمانکاران دفاعی فعلی و کسب‌وکارهای کوچک، پروژه 3 سال زودتر از زمان تعیین‌شده تکمیل گردد.

چند کشور نیروی فضایی دارد؟

در حال حاضر 7 کشور استرالیا، کانادا، چین، فرانسه، هند، روسیه، انگلیس و آمریکا دارای نیروی فضایی هستند. سطوح مختلفی از برتری را نسبت به یکدیگر دارند. به علاوه هم‌اکنون 92 کشور مختلف از ماهواره‌های اختصاصی خود در فضا بهره می‌برند که تنها 11 عدد آن‌ها توانایی پرتاب این سخت‌افزارهای فضایی را دارند. کشورهای آمریکا، فرانسه، ژاپن، چین، انگلیس، هند، روسیه، اکراین، کره شمالی، کره جنوبی، نیوزلند، ایران و رژیم صهیونیستی توانایی پرتاب ماهواره را دارند.

کشورهایی که ماهواره‌های خود را دارند، می‌توانند اطلاعات جامع‌تر و بهتری را از دشمنانی که خود دارای ماهواره نبوده و وابسته به تجهیزات دشمن هستند، به دست آورند.

چه کشورهایی دارای توانایی شلیک به ماهواره هستند؟

آمریکا، روسیه و چین توانایی خود را برای از بین بردن ماهواره در سال 2007 به نمایش گذاشتند. هند نیز در 27 می 2019 با شلیک به یکی از ماهواره‌های خود نشان داد از این توانایی برخوردار است.

قوانین سازمان ملل در حوزه فضا چیست؟

سازمان ملل متحد به منظور حصول اطمینان از استفاده از فضا در اهداف صلح‌آمیز، پیمان‌نامه‌ای را به نام «معاهده فضای بیرونی» در سال 1966 به وجود آورد. با وجود این که چندین ماده به‌منظور جلوگیری از جنگ فضایی و ممنوعیت استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی در این پیمان‌نامه وجود دارد، به سختی می‌توان مکانیزمی را پیدا کرد که از عمل شدن به آن اطمینان حاصل می‌کند.

در سال 1984 نیز یک معاهده‌ی دیگر به منظور محافظت از اجرام آسمانی امضا شد. در حال حاضر 18 کشور این معاهده را امضا کرده‌اند که از میان آن‌ها تنها استرالیا دارای نیروی فضایی است.

عده‌ای از تحلیلگران هشدار داده‌اند از آنجایی که جنگ سرد در فضا از هم‌اکنون آغاز شده است، احتمال رخ دادن یک نبرد تمام‌عیار با همان ابعاد جنگ هسته‌ای روی زمین، در فضا وجود دارد که بسیار خطرناک و نگران کننده است. متخصصان باور دارند، آمریکا و چین، در حال توسعه توانمندی‌های ایجاد اختلال، فضای سایبری، سلاح‌های انرژی هدایت شده، قابلیت‌های موجود در مدار و موشک‌های ضد ماهواره هستند. این تجهیزات می‌توانند تأثیرات عظیم و برگشت‌ناپذیری را در زمین و فضا ایجاد کنند.

گسترش قدرت نظامی فضایی فرانسه

قدرت های نظامی در جهان تلاش ها و سرمایه گذاری های شان را برای ایجاد نیروی فضایی و تسلیحات نظامی قابل استفاده در فضا افزایش داده اند. چین، هندوستان، آمریکا و روسیه، از جمله کشورهای فعال در این زمینه هستند. پس از آمریکا، فرانسه نیز از ایجاد فرماندهی نیروی فضایی خبر داده است.

براساس گزارش اکسپرس، رئیس جمهور فرانسه، شنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) اعلام کرد که مجوز ایجاد فرماندهی نظامی فضایی در نیروی هوایی فرانسه را به منظور بهبود قابلیت‌های دفاعی کشورش صادر کرده است. او خطاب به نظامیان فرانسوی گفت:

تشکیل نیروی نظامی فضایی باعث تقویت قابلیت دفاع از ماهواره‌های فرانسه خواهد شد و همچنین افزود که هنوز باید هزینه تحقق این امر بررسی شود.

او همچنین افزود که برای تقویت توانایی‌های فضایی تا سپتامبر آینده نیروی نظامی فضایی در نیروی هوایی فرانسه ایجاد می‌شود و نام این مجموعه نیروی هوا- فضای فرانسه خواهد بود. وی هدف ایجاد این نیرو را تقویت حفاظت از ماهواره های فرانسوی دانست. دولت فرانسه قصد دارد با تغییر قوانین، آزادی عمل بیشتری به ارتش این کشور اعطا کند تا بتواند از ابزارهای جدید برای محافظت از ماهواره‌های خودی و همچنین مقابله با تهدیدات خارجی بهره‌مند شود. فرانسه همچنین اعلام کرده در این حوزه با آلمان همکاری خواهد کرد. بودجه دفاعی فضایی این کشور در چارچوب قانون برنامه ریزی نظامی این کشور تا سال ۲۰۲۵ به ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو می‌رسد. فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه از افزایش این بودجه به ۷۰۰ میلیون یورو خبر داد که به این ترتیب و با احتساب رقم قبلی ۳.۶ میلیارد یورویی، این بودجه تا سال ۲۰۲۵ به ۴.۳ میلیارد یورو می‌رسد.

اظهارات فلورانس پارلی

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه می‌گوید، کشورش قصد دارد با بهره‌گیری از ماهواره‌های کوچک، ضمن حفاظت از ماهواره‌های خود در برابر تهدید دیگر کشورها، توان نظامی و فضایی خود را افزایش دهد. وی همچنین در مورد تقویت قدرت فضایی کشورش افزود:

این نبردی است که در صدها کیلومتری بالای سر ما در جریان است. در فضا و در اطراف زمین، نبرد ماهواره‌ها آغاز شده است. در حال حاضر بیش از 1500 ماهواره در اطراف زمین فعال هستند.

وزارت دفاع فرانسه نیز در توییتر خود به نقل از فلورانس پارلی نوشت:

باید توانایی های دفاعی فضایی خود را کامل کنیم. چون فضا جبهه جدیدی برای دفاع است و ما باید آماده باشیم. وزیردفاع فرانسه همچنین افزود: «ما ترسی از هیچکس نداریم. فضا در حال تبدیل شدن به مکانی بالقوه برای درگیری‌های آتی است و ما با اعمال بازنگری‌هایی در راهبرد کلان خود، می‌خواهیم برنامه‌های نظامی در حوزه فضا را طوری مدیریت کنیم که برای مقابله با تهدیدات احتمالی در این حوزه آماده باشیم.

دلایل رویکرد فضایی

  •   حفظ استقلال و پیشرفت کشور
  •   مقابله با عملیات جاسوسی دیگر کشورها
  •   هدایت عملیات‌های نظامی توسط ماهواره‌ها
  •   استفاده از فضا برای سرویس‌های هوشمند نظیر تلفن های همراه و ...

تحلیل روزنامه اومانیته

روزنامه اومانیته در این رابطه می نویسد که قدرتهای بزرگ جهان زمین بازی جدیدی برای خود پیدا کرده اند و می‌خواهند فضا را تبدیل به محل رویارویی نظامی کنند. آن‌ها می‌خواهند توانایی خود برای نابود ساختن ماهوارهای دشمن در فضا را امتحان کنند. با استفاده از این توانایی، آن‌ها می‌خواهند، ماهواره را با استفاده از موشک شلیک شده از زمین نابود کنند.

نارندا مودی نخست وزیر ملی گرای هند ماه گذشته اعلام کرد که کشورش موفق شده است در یک عملیات آزمایشی یک ماهواره را در مدار زمین نابود کند. وی همچنان تاکید کرده که هند همیشه مخالف نظامی‌سازی و مسابقه تسلیحاتی در فضا بوده و هست. علاوه بر هند، کشور‌های چین، ایالات متحده آمریکا و روسیه هم آزمایش‌های مشابه ای را بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ انجام داده اند.

بر اساس تحلیل اومانیته، این آزمایشات باعث به وجود آمدن زباله‌های فضایی می‌شوند. آزمایش‌های اخیر چین و هند هرکدام بیش از ۴۰۰ و ۱۶۰۰عدد زباله فضایی تولید کرده است. اومانیته می‌نویسد که در حال حاضر کشور‌های یاد‌شده فقط ماهواره‌های متعلق به خود را نابود کرده اند اما باید به یاد داشت که در فضا هم مانند زمین مشکل مرز وجود دارد. به طور مثال، در سال ۲۰۱۷یک ماهواره جاسوسی روسی به یک ماهواره فرانسوی‌ـ ایتالیایی به نام آتنا-فیدوس بیش از حد نزدیک شد. این خبرگزاری ادامه می دهد که باز‌سازماندهی ارتش، مختص فرانسه نیست و همه کشور‌های قدرتمند در صدد به دست آوردن قدرت فضایی هستند. هند در سال ۲۰۱۰ برای رویارویی با قدرت چین به موضوع قدرت فضایی خود اهمیت داده و دست به ایجاد یک قدرت نظامی جدید زد.

ایالات متحده آمریکا هم در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد این کشور قرار است یک نیروی فضایی تشکیل دهد. با اضافه شدن این نیروی جدید، آمریکا دارای یازده نیروی نظامی در جهان است. اومانیته به نقل از فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه می‌نویسد که نظامی ساختن فضا یک موضوع ممنوعه نیست. وی می‌گوید: "اگر کشوری بخواهد به ماهواره‌های ما حمله کند، ما هم جواب خواهیم داد." بر اساس تحلیل اومانیته، فضا از اهمیت خاصی برای ارتش‌های کشورهای قدرتمند جهان، برخوردار است. حدود ۲۵۰ هزار واحد از تجهیزات نظامی آمریکا به جی‌پی‌اس و ماهواره‌های این کشور وابسته‌اند. با این حال، نظامی سازی فضا بر خلاف معاهده سال ۱۹۶۷ است که بر اساس آن فضا نباید تبدیل به محل رویارویی نظامی شود.

«اگزاویه پاسکو»، مدیر «بنیاد تحقیقات راهبردی» در فرانسه معتقد است که برای ارتش های قدرت های جهانی این نشانه ها جدی و نگران کننده هستند. کارشناس فرانسوی می گوید : «بیش از پیش ارتش های جهان هدایت عملیات نظامی خود را بر فضا متکی می سازند و به همین خاطر امکاناتی که فضا در اختیار آنها می‌گذارد جنبه‌ حیاتی پیدا می‌کند.» به گفته محقق فرانسوی، پانزده سالی می‌شود که ارتش های قدرت های جهان، به چنین نتیجه ای رسیده اند. در فرانسه آگاهی از اهمیت راهبردی فضا از منظر نظامی با آخرین عملیات نظامی برون مرزی این کشور به ویژه در کشور مالی هم‌زمان است. صحرای آفریقا قلمرو بسیار گسترده ای است و کارآیی نظامی در این عرصه بزرگ، نیازمند کارآیی در عرصه فضا است. «اگزاویه پاسکو» معتقد است که آگاهی از این مهم در فرانسه با تاخیر صورت گرفته است.

در واقع، لازمه ی اجرای این دکترین توسعه سلاح های جدید نظیر لیزرهای کورکننده ماهواره های دشمن یا به کارگیری «توپ‌های فرستندۀ امواج» است که قادرند فعالیت ماهواره های دشمن را به طور موقت یا برای همیشه متوقف کنند. دکترین پیشنهادی رئیس جمهور فرانسه هم بازدارنده است، هم فعال. به قول «اگزاویه پاسکو» این دکترین باید بتواند دشمن را پیش از آن که دست به عمل بزند، نسبت به عواقب اقدام خود، پشیمان کند.

به هر حال، دکترین جدید دفاع فضایی فرانسه با استقبال روبرو شده است. امانوئل ماکرون، از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۱۷ تلاش های مهمی را برای نوسازی ارتش این کشور آغاز کرده و وعده ی سرمایه گذاری های گسترده ای را در عرصه تجهیزات و سامانه های دفاعی این کشور در زمین، دریا، فضا و فضای سایبری داده است. روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا به این تلاش رئیس جمهوری فرانسه، شتاب بیشتری بخشیده است، به ویژه اینکه همتای آمریکایی او، کوشیده تا حمایت نظامی آمریکا را از اروپا بعضاً به عنوان ابزاری برای فشار، به کار گیرد. راهبرد جدید دفاع فضایی فرانسه، می تواند از جمله نشانه های تغییر چرخش در کل سیاست های دفاعی اروپا نیز تلقی شود. همچنین صنایع فرانسه مثل شرکت های مهمی نظیر ایرباس، از این سرمایه‌گذاری‌ها، سود کلانی خواهد برد.

منبع: سایبربان

نظرات

9 + 3 =