رگولاتوری به‌دنبال جذب سرمایه‌گذار


نویسنده:

 

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره ساماندهی اپراتور چهارم فیبرنوری با نام تجاری ایرانیان‌نت و اینکه آیا می‌توان آینده‌ای برای این اپراتور متصور شد؟، گفت: توسعه فیبرنوری به‌خصوص در بخش دسترسی، ازجمله پروژه‌های بسیار مهم و حیاتی در حوزه ICT است که با توجه به ماهیت شبکه موضوع پروانه و هزینه‌های بالای ایجاد آن نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دارد.

رگولاتوری با بیان اینکه به‌طورکلی هدف از اعطای پروانه‌ها بهبود فضای کسب‌وکار، استفاده بهینه و مؤثر از بسترها و زیرساخت‌های موجود، افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، بهبود شرایط برای رقابت سالم و مؤثر و منصفانه در بازار، بالا بردن کیفیت و سطح ارائه خدمات و دسترسی مردم به خدمات ICT است، گفت: در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تدوین دستورالعمل‌ها و ارائه پیشنهادات جهت صدور پروانه‌های جدید یا تمدید پروانه‌های صادره به کمیسیون و اعمال مصوبات، همواره حمایت از گسترش حضور و مشارکت بخش غیردولتی در توسعه فعالیت‌های مخابراتی و فناوری اطلاعات و نظارت مستمر بر اعمال صحیح آن‌ها را مدنظر قرار داده است.

این موضوع در صدور پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه انتقال داده نوری و دسترسی کاربران با استفاده از فیبرنوری (FTTX) برای شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان‌نت نیز توسط این سازمان موردتوجه قرارگرفته و لحاظ شده است.

رگولاتوری همچنین گفته است که این سازمان یکی از پیش‌شرط‌های لازم برای صدور پروانه FTTX و تعیین دوره انحصار آن را پیشبرد پروژه فیبرنوری کشور تا مرحله‌ای قابل‌قبول دانسته تا این پروژه گام‌های اساسی را پیموده و بتواند مسیر پیشرفت را طی کند.

با توجه به اینکه اجرای پروژه یادشده، ملزم صرف زمان بوده و هزینه‌بر است، این سازمان باهدف ایجاد شبکه دسترسی فیبرنوری در سطح کشور و همچنین ارائه خدمات ارزش‌افزوده مربوطه، تا حصول نتیجه و به ثمر رسیدن این پروژه با هماهنگی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به اجرایی شدن آن در چارچوب مقررات کمک خواهد کرد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال بررسی است تا ضمن کمک به جذب سرمایه‌گذار مناسبی برای این حوزه و ایجاد شرایط فعالیت مناسب برای همه اپراتورها توسعه فیبرنوری تحقق یابد.

 

موضوعات مرتبط::

نظرات (0)