خرداد ۱۵
دبیر خبر | ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

روسیه به دنبال مسدودسازی بلاک چین تلگرام!

یک‌نهاد دولتی در روسیه از بخش خصوصی خواسته است تا طرح‌ها و برنامه‌های خود برای مقابله با اینترنت ضد سانسور و فناوری مرتبط با آن ازجمله شبکه‌های توری (مش نتورک) را به این نهاد بفرستند.

 یک‌نهاد دولتی در روسیه از بخش خصوصی خواسته است تا طرح‌ها و برنامه‌های خود برای مقابله با اینترنت ضد سانسور و فناوری مرتبط با آن ازجمله شبکه‌های توری (مش نتورک) را به این نهاد بفرستند. بلاک چین تلگرام که هنوز عرضه نشده هم ازجمله این ابزارها عنوان‌شده است.

به گزارش کارگروه شبکه های اجتماعی سایبربان ؛ به گزارش کوین دسک و به نقل از خبرگزاری فورک لوگ، مرکز فرکانس‌های همگانی رادیو، نهاد کنترل‌کننده فرکانس‌های رادیویی در روسیه، ۳ مارس (۱۲ اسفند) در اطلاعیه‌ای از شرکت‌ها و اشخاص فعال در حوزه اینترنت خواست تا راهکارهایی را برای مقابله با ابزارهای ضد سانسور ارائه کنند.

در این اطلاعیه آمده است که این نهاد دولتی به دنبال یافتن فناوری‌هایی، به‌جز روش‌ها و پروتکل‌های معمول، است که به‌منظور دسترسی به محتوای محدودشده ازجمله محتواهای افراط‌گرایانه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در طرح‌ها و پژوهش‌های ارائه‌شده باید حتماً راه‌های مقابله و مسدودسازی چنین فناوری‌هایی نیز ذکر شود.

مقابله بامش نتورک‌ها (Mesh Networks)، پروتکل‌های اینترنت اشیا و پروتکل‌هایی که امکان وب گردی ناشناس را به کاربر می‌دهند، پروژه اینترنت نامرئی (I۲P)، تور، فری نت، زیرونت (Zeronet)، انونت (anoNET) و بلاک چین تلگرام (TON) به‌عنوان اهداف این تحقیق عنوان‌شده است.

به گفته این نهاد چنین فناوری‌هایی به‌منظور ایجاد و ساخت شبکه‌هایی در دارک وب مورداستفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که نام بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر این اطلاعیه نیامده است.

هنوز مشخص نیست که دلیل انتخاب موارد این فهرست چیست. در خصوص تلگرام احتمالاً شبکه همتا به همتای شبکه باز تلگرام، هاستینگ وب‌سایت‌ها در این شبکه و سیستم‌های ناشناس در آن، باعث قرارگیری آن در این فهرست شده‌اند.

در وایت پیپر (White Paper) شبکه باز تلگرام آمده است که چنین سیستمی در صورت عرضه کامل می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای گذر از محدودیت‌های اعمال‌شده توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت عمل کند. در بخش دیگری از وایت پیپر می‌خوانیم:

ناشناس بودن کاربران به‌وسیله پروکسی‌های شبکه باز تلگرام مهیا خواهد شد. تمام خدمات [در این شبکه] نیز غیرقابل مسدودسازی خواهند بود.

باوجوداینکه تلگرام در یک پرونده حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) گرفتارشده است، اما همچنان شاهد عرضه قابلیت‌های بیشتر در ارتباط با شبکه باز تلگرام هستیم. هفته گذشته این شرکت دستورالعمل‌ها برای ثبت وب‌سایت‌ها بر روی دی‌ان‌اس شبکه باز تلگرام (TON DNS) را منتشر کرد. SEC از تلگرام خواسته تا مشخص شدن کامل جزئیات عرضه اولیه سکه آن، تمام فعالیت‌هایش را متوقف کند.

این اولین بار نیست که تلگرام با محدودیت‌های دولتی مواجه می‌شود. در سال ۲۰۱۷ نیز، آژانس اطلاعاتی روسیه از تلگرام خواست که کلیدهای رمزنگاری پیام‌ها در این پیام‌رسان را به آن‌ها تسلیم کند. تلگرام در دادگاه پرونده را به این نهاد اطلاعاتی باخت اما درنهایت از دادن این کلیدها به آن‌ها سرباز زد.

از تابستان سال ۲۰۱۷، روسکومادزا (Roscomnadzor)، نهاد بالادست مرکز فرکانس‌های همگانی رادیو، به دنبال مسدود کردن تلگرام در روسیه است؛ اقدامی که تا به اینجا با شکست مواجه شده است. تلگرام برای دور زدن سازوکارهای دولت از تکنیکی به نام فرانتینگ دامنه استفاده می‌کند. با استفاده از این تکنیک، ترافیک تلگرام توسط دامنه‌های خدماتی مخفی می‌شود.

روسکومادزا در تلاش برای مسدود کردن تلگرام، به‌اشتباه سرویس‌ها و وب‌سایت دیگر را هدف قرارداد و درنهایت موجب اختلال گسترده اینترنت در این کشور شد. موجی از تمسخر نیز پس از اقدامات، روانه آن‌ها شد.

میجا گوروشفسکی (Mitja Goroshevsky)، مدیر بخش فناوری تون لبز (TON Labs)، استارت‌آپی که بر روی ابزارهای توسعه شبکه باز تلگرام کار می‌کند در اظهارنظری گفته بود که تلاش برای مسدود کردن این شبکه سخت‌تر از پیام‌رسان خواهد بود. او در ادامه افزود:

حتی اگر یک پرده آهنی کشیده و تمام کانال‌های ارتباطی با جهان بیرون قطع شود، بازهم احتمال مسدود کردن [این شبکه] ۵ درصد است. فقط یک‌بار دیگر آبروی روسکومادزا می‌روداو در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که در آتش‌داغ جنگ سرد هم مردم می‌توانستند با ترانزیستورهای خانگی، رادیوهای آمریکایی را گوش کنند.

برای ایجاد اخلال در عملکرد شبکه، باید بیش از ۳۰ درصد اعتبارسنج‌های آن را هدف قرار دارد. این در حالی است که به گفته گوروشفسکی بیشتر این اعتبارسنج‌ها در خارج از روسیه قرار دارند.

نبود ارائه‌دهندگان بزرگ خدمات اینترنتی نظیر گوگل و آمازون در روسیه باعث شده تا مسدودسازی فعالیت ارائه‌دهندگان چنین خدماتی آسان شود، همین مسئله نیز سبب شده تا اعتبارسنج‌ها علاقه‌ای به فعالیت در این کشور نداشته باشند.

این در حالی است که روسیه دو ماه گذشته موفق شد اینترنت ملی خود را آزمایش کند.

نظرات

1 + 0 =