تیر ۲۶
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۶ اسفند ۱۳۹۸

تسهیل قوانین صادرات تسلیحات سایبری از سوی اسرائیل

اسرائیل علیرغم انتقادها، قوانین مربوط به تسلیحات سایبری را تسهیل می‌‎کند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ اسرائیل به عنوان یکی از تأمین کنندگان نرم‌افزار جاسوسی در دنیا، علی‌رغم اتهامات وارده شده از سوی گروه‌های حقوق بشر و حفظ حریم خصوصی مبنی بر فناوری‌های اسرائیلی مورد استفاده به‌وسیله برخی دولت‌ها برای جاسوسی روی دشمنان سیاسی و از بین بردن مخالفان، در حال تسهیل قوانین صادرات در زمینه سلاح‌های سایبری تهاجمی است.

سازمان ملل و گروه‌های مدافع حقوق بشر خواستار نظارت دقیق‌تری هستند، در حالیکه به نظر می‌رسد اسرائیل در جهت مخالف حرکت می‌کند.

مقامات دولتی و صنعتی رژیم صهیونیستی در گفتگو با رویترز اظهار داشتند که اسرائیل علاوه بر معافیت در روند صدور مجوز صادرات، در حال برنامه‌ریزی برای اصلاح مقررات است و به‌طور کلی تلاش می‌کند فناوری‌های خود را به‌صورت گسترده‌تری به فروش برساند.

تیم‌هایی از سراسر دنیا به «Cybergym»، مرکز آموزش جنگ سایبری تحت حمایت شرکت برق اسرائیل می‌آیند. در این مرکز کارشناسان دفاع از تأسیسات و زیرساخت‌های حیاتی را در برابر حملات متعدد سایبری آموزش می‌بینند. اُفیر هاسون (Ofir Hason)، مدیرعامل مرکز گفت که اسرائیل در این حوزه – نه فقط در برابر چنین حملاتی، بلکه با داشتن قابلیت‌های تهاجمی – پیشگام است. وی در خصوص صادرات فناوری‌های پیشرفته نظارتی اعلام کرد که همیشه خطر سوءاستفاده از آنها وجود دارد.

اسرائیل با اتهاماتی نظیر استفاده از فناوری‌های نظارتی‌اش برای جاسوسی خبرنگاران، مخالفان و منتقدان در برخی کشورها روبرو است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد که با وجود خطرات، هیچ تصمیمی برای تنظیم دوباره قوانین ندارد.

کارشناسان براین باورند که تقاضای جهانی برای سیستم‌های سایبری تهاجمی رو به افزایش است و تعداد کمی از کشورها می‌توانند به‌تنهایی ابزارهای نظارتی پیچیده را توسعه دهند، بنابراین تخصص اسرائیل دولت‌های خارجی را به دام انداخته است. اسرائیل هرگز اذعان نمی‌کند که آیا این شامل کشورهایی بدون پیوند رسمی است یا خیر؛ اگرچه شایعاتی در خصوص فروش فناوری‌های اسرائیلی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی وجود دارند.

ایساک بن اسرائیل (Isaac Ben Israel)، استاد دانشگاه تل‌آویو و رئیس بخش فضای سایبری و فضایی آن اظهار داشت که هیچ مشکلی برای استفاده از این مهارت‌ها در ایجاد پیوند با همسایگانی مانند عربستان سعودی علیرغم نداشتن روابط رسمی وجود ندارد.

بن اسرائیل در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون مشکلی در رابطه با صادرکنندگان وجود داشته است، گفت :

«مواردی وجود داشته که شرکت‌های دارای مجوز تقلب اندکی انجام داده‌اند و اطلاعاتی در مورد دریافت ابزارهای هک به‌وسیله برخی گروه‌ها را حفظ کرده‌اند.»

رئیس آژانس جاسوسی موساد اسرائیل مدعی شد که جنگ سایبری در عرصه جهانی در حال بیشتر شدن است؛ اما از شرکت‌های فناوری خصوصی خواست تا با دولت برای اطمینان از هدف قرار نگرفتن افراد بی‌گناه همکاری تنگاتنگی داشته باشند.

منبع: سایبربان

نظرات