بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات


نویسنده:
.آذرمی جهرمی، جوان ترین وزیر پیشنهادی بعد از انقلاب اسلامی است که برای وزارت ارتباطات به مجلس معرفی شده است

به گزارش کارگروه بین الملل سایبربان؛ به اعتقاد برخی صاحب‌نظران، یکی از پرحاشیه ترین بخش‌های جلسه تائید صلاحیت‌های وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، به وزیر پیشنهادی ارتباطات اختصاص داشت. فردی که در صورت انتخاب، جوان‌ترین وزیر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خواهد بود.
آذری جهرمی که پیش‌ازاین، سمت‌های مختلفی در وزارت ارتباطات داشته است، قصد دارد در مسند ریاست یکی از راهبردی‌ترین وزارتخانه‌ها قرار بگیرد که این وزارتخانه، باید نقش بزرگی در ایجاد اشتغال و توسعه همه‌جانبه کشور داشته باشد.

عده‌ای از نمایندگان، این گزینه جوان دولت را، زمینه‌ساز حضور جوانان در مسندهای کلیدی کشور قلمداد می‌کنند و عده‌ای دیگر نیز وی را فاقد تجربه کافی برای مدیریت بر این عرصه کلان کشور می‌دانند. در ادامه برخی اظهارنظرهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات، موردبررسی قرار گرفته است:

قاضی پور، نماینده مخالف: «وضعیت سرورهای انتقالی تلگرام به کشور مشخص نیست. باید علت شکست فیلترینگ هوشمند مشخص شود. چرا اظهارات مدیر تلگرام در مورد جمهوری اسلامی پاسخ داده نمی‌شود؟ وضعیت کنترل تلگرام در موضوع حمله مجلس به چه صورتی بود؟ شما ورود به فضای خصوصی خلاف دستور شرعی داشته‌اید. چرا باوجود متخصصان داخلی، باید همه تجهیزات مخابراتی وارد شود؟»

زرآبادی، نماینده مخالف: «جوان‌گرایی به هر قیمتی پذیرفته نیست. آقای جهرمی، تخصص کافی را ندارند. کاهش نقاط ترافیک اینترنتی در کشور، به دستور آقای جهرمی صورت پذیرفته است و توجیهی ندارد. شبکه زیرساخت نسبت به روز اول یک‌سوم کاهش قابلیت داشته است. آقای جهرمی در پاسخ به سؤالات، از اصطلاحات فنی استفاده می‌کند و از پاسخ‌گویی طفره می‌رود. چرا هاب ماهواره‌ای، پس از افتتاح، جمع‌آوری شد؟ حاشیه سود پهنای باند، شفاف نیست. چه میزان از ظرفیت فیبر نوری منصوبه، بدون ترافیک است؟»

افضلی، نماینده موافق: «فضای مجازی به اسب تروآ تبدیل شده است و امکان آتش زدن آن وجود ندارد. تنها راه کنترل آن، شناخت دقیق فضای مجازی است. چه کسی بهتر از یک وزیر جوان می‌تواند آن را کنترل کند که از نسل بعد از انقلاب باشد؟ هنر مدیریت در گرو مدرک بالای دانشگاهی نیست. ایشان توانایی استفاده از پتانسیل بالای دانشگاهی را دارند. مطالبه همه مردم، حتی مخالفین دولت، جوان‌گرایی است. ایشان سال‌ها معاون وزیر بوده و کم‌تجربه نیست. دغدغه ایشان استفاده از ظرفیت‌های سایبری برای تولید و اشتغال است. اتخاذ رویکرد توسعه اقتصاد دیجیتالی مبتنی بر فناوری اطلاعات، از راهبردهای آقای جهرمی است.»

سبحانی فر، نماینده موافق: «بخش ارتباطات هم خودش جوان است و هم مدیران آن در سطح جهانی، نیروهای جوان هستند. شبکه ملی اطلاعات تا قبل از این در حد پاورپوینت بود که هم‌اکنون به واقعیت تبدیل شده است. فیبر نوری توسعه‌یافته است. دیگر قطعی اینترنت نداریم. سرانه افزایش پهنای باند اینترنت به 35 برابر رسیده است. 45 درصد کاهش قیمت اینترنت داشته‌ایم و تولیدکنندگان محتوای ایرانی اسلامی، اینترنت رایگان می‌گیرند. اینترنت نسل سه و چهار، در کشور توسعه‌یافته است. برخی از سابقه اطلاعاتی ایشان واهمه دارند. برنامه ایشان بر پایه اقتصاد مقاومتی و ایجاد کسب‌وکار است. ایشان خواهان توسعه اینترنت در مناطق محروم و توجه به تولید داخلی هستند.»

پور مختار، نماینده مخالف: «ایشان تنها هفت سال سابقه فعالیت در وزارت ارتباطات داشته و بالاترین مسئولیت ایشان، به مدت یک سال، ریاست بر هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت بوده است. ایشان اعتقادی به برنامه ششم ندارند. وزارت ارتباطات نباید وزارت اطلاعات دوم شود.»
رضایی، نماینده موافق: «حمایت از استارت آپ ها، از افتخارات ایشان است.»

در پایان جلسه بررسی صلاحیت، وزیر پیشنهادی ارتباطات نیز به دفاع از خود پرداخت. بخش‌هایی از صحبت‌های آذری جهرمی به شرح ذیل است:
«مردم متوجه کیفیت شبکه در این سال‌ها شده‌اند. در دو سال اخیر، تحولات گسترده‌ای در حوزه استارت آپ ها صورت گرفته است. نگاه ما به شبکه‌های اجتماعی فرصت محور است. بستن شبکه‌های اجتماعی عاقلانه نیست. برابر قرار دادن شبکه ملی اطلاعات تنها با یک پیام‌رسان، ظلم است. توسعه اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات و مهاجرت معکوس نخبگان از برنامه‌های ما است. هدف ما تجهیز 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار، به اینترنت است.»
 

موضوعات مرتبط::

نظرات (0)