آذر ۰۸
دبیر خبر | ۲۷ مهر ۱۳۹۹

بازی مریم، چالش خطرناک جدید دنیای مجازی

تهدید جدید این روزها برای نوجوانان بازی مریم بوده که باعث ایجاد ترس و وحشت در بازیکن شده و اطلاعات شخصی کاربر درخطر سرقت قرار می‌گیرند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان ؛  ژانر وحشت از مدت‌ها پیش به یکی از سبک‌های پذیرفته‌شده دربازی‌ها تبدیل‌شده و طرفداران خودش را دارد. اما برخی باعرضه بازی و چالش‌های ترسناک قصد آسیب رساندن به بازیکن و اطرافیانش دارند و به‌نوعی از این ژانر سوءاستفاده می‌کنند. بازی مریم ازجمله بازی‌های ترسناکی بوده که خلا اطلاعاتی زیادی درباره‌اش وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا نگرانی‌های زیادی درباره سلامت روانی کاربر و امنیت اطلاعات شخصی او ایجاد شود.
گرچه عرضه بازی ترسناک مریم به حدود دو سال پیش بازمی‌گردد اما به‌تازگی در کنار چالش مومو رواج پیداکرده است. این بازی شباهت زیادی به نهنگ آبی ندارد چراکه در نهنگ آبی دستورات به شکل متنی ارسال‌شده و در اصل نهنگ آبی یک چالش بود، نه یک بازی. در ادامه به مراحل بازی مریم و خطرات و مضرات آن خواهیم پرداخت.

بازی مریم چیست؟

بازی مریم یک بازی به ساخت عربستان سعودی در ژانر ترسناک بوده که در ابتدا از کاربر اطلاعاتی نظیر حساب شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به قسمت‌های مختلف گوشی، نام و آدرس محل سکونت کاربر را درخواست می‌کند. درصورتی‌که از دادن این اطلاعات خودداری کنید روند بازی طی نمی‌شود و ثبت این اطلاعات الزامی است. حتی اگر اطلاعاتی نادرست و غیرواقعی به بازی بدهید، به دلیل اجازه دسترسی به اپلیکیشن احتمال لو رفتن هویت واقعی کاربر از طریق استعلام از حساب گوگل وجود خواهد داشت. پس از ورود اطلاعات وارد محیط بازی خواهید شد و با دخترکی روبرو می‌شوید که خانواده‌اش در جنگ دچار بحران شده و او را به‌تنهایی در جنگل خواهید یافت. او از شما تقاضای کمک می‌کند تا بتواند دوباره به خانه و خانواده‌اش برگردد و حین بازی به کاربر وابستگی دیجیتالی عاطفی پیدا می‌کند.

در خلال این بازی اطلاعات جزئی و گاهی مهم از کاربر درخواست می‌شود و ممکن است کاربر به دلیل قرارگیری در موقعیت احساسی متوجه اهمیت پاسخ‌هایش نباشد. برای نمونه سوا لاتی درباره بحران قطر مطرح می‌شود و تا زمانی که کاربر موضع دقیق خود را دراین‌باره مشخص نکند به مرحله بعدی نخواهد رفت. گیم پلی بازی چندان طولانی نیست و بیشتر به‌واسطه صداهای موهوم و ترسناک و تصاویر گرافیکی کم کیفیت سعی شده تا ترس و ارتباط با اجنه در کاربر القا شود. ممکن است حین بازی چندان احساس ترس نداشته باشید اما به گزارش کاربرانی که این بازی را نصب‌کرده‌اند، پس از مدتی دچار توهم شنیداری و لمسی شده و به‌اشتباه فکر می‌کنند شخصی آن‌ها را لمس می‌کند.

برای من که تا ساعت شش و نیم صبح مشغول بازی بودم، مریم چیزی نبود که انتظارش را داشتم. هنگام ‌صبح صداهای عجیب‌وغریبی به گوشم خورد. صداهایی مثل جیغ کشیدن یک دختر یا اینکه کسی به شیشه می‌زند. احساس اینکه کسی پشت سرتان باشد یا حتی صدای لمس کردن و خاراندن! بااین‌حال من مطمئن بودم همه این‌ها زیر سر یک اپلیکیشن موبایلی است، پس آن را حذف کردم!

این صحبت‌های یک کاربر بوده که در قسمت نظرات این بازی ثبت‌شده است. برخلاف چالش نهنگ آبی که سبب آسیب فیزیکی به کاربر می‌شود، بازی مریم تنها با روان او بازی کرده و باعث ایجاد ترس و دلهره می‌شود. هیچ‌گونه پیام آمرانه‌ای به بازیکن داده نمی‌شود و کاربر تنها با قرار گرفتن در محیط ترسناک دچار اضطرابی می‌شود که ناخودآگاه او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی از کاربران می‌گویند حتی پس از اتمام بازی از مزاحمت‌های آن خلاص نشده‌اند و تماس‌های نیمه‌شب از شماره‌های خارج از کشور باعث سلب آرامش از آن‌ها شده است. در این تماس صدای رباتیک به کاربر می‌گوید «هنوز کارمان با تو تمام نشده» و این تماس می‌تواند کودکان را تا حد زیادی بترساند و ممکن است برای بازیابی آرامششان دست به انجام کارهای غیرعقلانی بزنند.

توسعه‌دهنده بازی ادعا می‌کند برنامه‌اش هیچ‌گونه شباهتی به نهنگ آبی نداشته و قصد سوءاستفاده از اطلاعات کاربر را ندارد. او می‌گوید هیچ‌گونه دستور مخاطره‌آمیزی به بازیکن داده نمی‌شود و مریم را در دسته بازی‌های ترسناک سالم قرار می‌دهد. شاید ادعای این توسعه‌دهنده تا حدودی درست باشد اما در دسترس بودن این بازی برای تمامی مردم و اقشار سنی مختلف باعث ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد و حتی بزرگ‌سالان دارای مشکلات قلبی تنفسی می‌توانند دچار حملات بیماری شوند.
 

مراحل بازی مریم

روند بازی بیشتر با متن‌های روی صفحه طی می‌شود و با فضاسازی ترسناک و صداهای ریز، رفته‌رفته مشکلاتی برای کاربر به وجود خواهد آمد.

قربانیان بازی 

گرچه گزارش‌هایی مبنی بر خودکشی یک فرد در ترکیه پس از اتمام بازی مریم به گوش می‌رسد اما از سایر نقاط جهان هیچ‌گونه خبری مبنی بر خودکشی منتشرنشده است. بیشتر کسانی که این بازی را تمام می‌کنند تا مدتی دچار ترس و وحشت عمومی شده و احساس می‌کنند توسط ارواح و اجنه تسخیرشده‌اند.

خطرات بازی مریم و واکنش پلیس فتا

به دلیل دسترسی راحت به این بازی از طریق فروشگاه‌های نرم‌افزاری گوگل پلی و اپ استور، کودکان زیادی در معرض خطر این بازی قرار می‌گیرند. بازی مریم برای رده سنی کودکان خطرناک تلقی شده و برای رده سنی‌های بالاتر به جز مزاحمت و درخطر بودن اطلاعات شخصی سود دیگری نخواهد داشت. باوجوداینکه ازلحاظ فنی بازی ترسناک مریم حرف زیادی برای گفتن ندارد و حتی متن‌های بازی دارای مشکلات گرامری هستند اما همچنان جلوه‌های بصری و شنیداری سلامت روانی کاربر را تهدید می‌کند.
پلیس فتا نیز به بازی مریم واکنش نشان داده و از والدین کودکان می‌خواهد نظارت بیشتری روی برنامه‌های دانلودی فرزندانشان داشته باشند. مراحل حذف این بازی با همکاری مراجع قانونی طی خواهد شد تا از آسیب‌های احتمالی به مردم ایران جلوگیری شود.

منبع: گجت نیوز

نظرات