مرداد ۲۲
دبیر خبر | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

اهمیت وب عمیق و تفاوت وب عمیق و دارک وب یا وب تاریک

در این گزارش به اهمیت وب عمیق و تفاوت وب عمیق و دارک وب یا وب تاریک پرداخته شده است1

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ همیشه اخبار مربوط به خلاف‌های اینترنتی در بین عموم پیچیده است. یک نمونه از این ماجرا‌ها مربوط به وب‌سایت جاده‌ی ابریشم در سال ۲۰۱۳ بود که مدت‌ها تیر اخبار روزنامه‌ها شده بود. بااین‌حال بازهم نگرانی درباره‌ی وب عمیق آن‌طور که بایدوشاید، جدی گرفته نشده است.

وب عمیق چیست؟

اصطلاح وب عمیق یا وب تاریک اغلب به‌جای هم به‌کاربرده می‌شوند؛ حال‌آنکه مفهوم آن‌ها باهم فرق دارد.

وب عمیق به اطلاعاتی گفته می‌شود که از دید موتورهای جستجو پنهان می‌مانند.

به‌عنوان‌مثال می‌توان به سیستم‌های مالی اشاره کرد یا برنامه‌هایی که از رمز عبور افراد محافظت می‌کند. به‌طورکلی از اطلاعاتی که پویا هستند و آدرس اینترنتی ثابتی ندارند به‌عنوان وب عمیق یاد می‌شود.

خود شما به‌عنوان یک کاربر اینترنت، هرروز با این مقوله سروکار دارید. حساب ایمیل یا جیمیل شما، صورت‌حساب بانکی‌تان، اینترنت شرکت، پیام‌های توییتر، عکس‌هایی که به‌صورت خصوصی در فیس‌بوک آپلود می‌کنید، نمونه‌هایی از وب عمیق محسوب می‌شوند.

آمار دقیقی از گستردگی وب عمیق در دسترس نیست، اما محققان این‌طور برآورد کرده‌اند که اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق فضای آنلاین به وب عمیق تعلق دارد.

از وب عمیق بانام‌های وب نامریی و وب پنهان هم یاد می‌شود. متضاد وب عمیق، ) وب سطحی است که محتوای آن توسط گوگل قابل جستجو است.

در وب عمیق حجمی از داده‌های خام وجود دارد که می‌تواند مربوط به منابع دولتی، داده‌های علمی دانشمندان یا شکلی از پایگاه داده‌‌ها باشد. هرچند که وب عمیق از مواردی که نام بردیم، مفهوم عمیق‌تری دارد!

وب تاریک چیست؟

وب تاریک زیرمجموعه‌ای از وب عمیق است. در وب تاریک شما نه‌تنها نمی‌توانید محتوا را از طریق جستجو پیدا کنید، بلکه از طریق آدرس وب‌سایت هم نمی‌توانید به آن دسترسی یابید. اینجا بخشی از اینترنت است که رسانه‌ها به آن مقر اشرار می‌گویند.

وب تاریک میزبان وب‌سایت‌هایی است که فعالیت‌های غیرقانونی می‌کنند. طی مطالعه‌ای که در رابطه با وب تاریک صورت گرفت، (دنیل مور) و (توماس رید) به این نتیجه رسیدند که بیش از نیمی از فعالیت‌های این سایت‌ها مربوط به کارهای غیرقانونی نظیر فروش اسلحه، خریدوفروش مواد مخدر، فعالیت‌های افراطی یا مبتذل هستند.

هرچند که وب تاریک راه‌حلی برای افراد خلاف‌کار است تا بدون ترس از ردیابی به فعالیت‌های خود بپردازند، اما منحصر به آن‌ها نیست. گاه خبرنگارانی که اینترنت در کشور آن‌ها شدت سانسور شده است از این ترفند استفاده می‌کنند.
ضمن اینکه موتور جستجوی داک داک گو نیز یک وب تاریک محسوب می‌شود؛ چرا که هیچ‌گونه اطلاعاتی از کاربرانش ذخیره نمی‌کند.

بیشتر سایت‌ها در وب تاریک از سیستم نرم‌افزاری تور (Tor) استفاده می‌کنند، اما سایت‌هایی هم هستند که از سیستم های I2P و Freenet استفاده کنند. برای دست‌یابی به این سایت‌ها لازم است که در حد یک متخصص نرم‌افزار مهارت داشته باشید. در خیلی از کشورها رفتن به وب‌های تاریک مشکل قانونی ندارد؛ اما استفاده از بعضی سرویس‌های وب تاریک، تبعات قانونی به همراه خواهد داشت.

استفاده از وب تاریک مانند تجربه‌ی روزهای اول اینترنت است. اغلب سایت‌ها ساختاری ابتدایی دارند و تنها تعداد محدودی موتور جستجو می‌توانند در پیدا کردن موضوع به خصوصی به شما کمک کنند.

بهترین روش برای پیدا کردن این سایت‌ها استفاده از دایرکتوری‌هایی مانند The Hidden Wiki است که لیستی از این سایت‌ها را در خود دارد. البته فرآیند آن بسیار آهسته پیش می‌رود و با مشکلات جانبی همراه است.

نیاز ما به وب عمیق

وب عمیق بخشی لازم و ضروری در فضای وب است؛ چرا که هرروز با آن سروکار داریم، حتی اگر سازوکار آن را درک نکنیم. طبیعتاً از خیلی موارد می‌توان استفاده‌ی مثبت و منفی را باهم داشت؛ اما نمی‌توان گفت که مفاهیم به‌خودی‌خود بد و نادرست هستند.

نظرات