تیر ۲۲
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

ارسال اطلاعات کاربران Zoom به فیس‌بوک

مجله «Motherboard Vice» با انتشار گزارشی از ارسال اطلاعات کاربران اپلیکیشن زوم به فیس‌بوک خبر داده است.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ مجله مادربرد‌وایس «Motherboard Vice» با انتشار گزارشی اعلام کرده است اپلیکیشن زوم (Zoom) پس از انتشار نسخه جدید برای آی‌او‌اس طی روزهای اخیر، اقدام به ارسال اطلاعات کاربران به شرکت فیس بوک می‌کند، حتی زمانی که کاربران اکانتی در فیس‌بوک نداشته باشند.  

طبق این گزارش، پس‌ازاینکه نرم‌افزار زوم دانلود و نصب می‌شود به «Graph API» فیس بوک متصل می‌شود که توسعه‌دهندگان از طریق آن با فیس‌بوک به تبادل اطلاعات می‌پردازند.  

به گفته این مجله، زوم اطلاعاتی همچون مدل دستگاه، منطقه زمانی، شهری که کاربر از آن متصل می‌شود و اطلاعات اپراتور دستگاه، شناسه‌های تبلیغاتی دستگاه کاربر که می‌توان از آن‌ها برای نمایش تبلیغات هدفمند استفاده کرد، در اختیار فیس‌بوک قرار می‌دهد.   

نمایندگان فیس‌بوک به مادربرد گفته‌اند که توسعه‌دهندگان می‌بایست با کاربران در خصوص اطلاعاتی که به فیس‌بوک ارسال می‌کنند صادق باشند. به گفته آن‌ها، زمانی‌که توسعه‌دهندگان از پیکسل‌ها یا کیت‌های توسعه نرم‌افزار فیس‌بوک (SDK) استفاده می‌کنند اطمینان می‌دهند که در خصوص جمع‌آوری، تبادل و استفاده از داده‌ها به کاربران اطلاع‌رسانی کرده‌ و به‌صورت شفاف گفته‌اند که اشخاص ثالث من‌جمله فیس‌بوک اطلاعات اپلیکیشن آن‌ها را دریافت یا جمع‌آوری می‌کنند تا از این اطلاعات برای ارائه خدمات و تبلیغات هدفمند استفاده نمایند. 

در سیاست حفظ حریم خصوصی زوم گفته‌شده است زمانی که کاربران اقدام به ورود به محصولات زوم کنند و یا یک حساب کاربری برای محصولات آن‌ ایجاد نمایند، زوم می‌تواند اطلاعات پروفایل فیس‌بوک کاربر را جمع‌آوری کند؛ اما در خصوص ارسال اطلاعات کاربرانی که حساب کاربری فیس بوک ندارند، چیزی ذکر نشده است. 

زوم همچنین تأیید کرده است برخی از پیمانکاران ثالث همچون «Google Ads» و «Google Analytics» برخی از اطلاعات کاربران آن را جمع‌آوری می‌کنند و اما اشاره‌ای به فیس‌بوک نکرده است.

مادربرد گفته است یک روز پس از انتشار این گزارش، برنامه یادشده جمع‌آوری اطلاعات کاربران را تأیید کرده است. زوم در بیانیه مطبوعاتی گفته است در ارتباط با حفظ حریم خصوصی کاربران خود با جدیت برخورد می‌کند و در ابتدا با استفاده از کیت توسعه نرم‌افزار فیس‌بوک قابلیت «ورود با فیس‌بوک» را فعال کرده تا کاربران به‌راحتی بتوانند به زوم دسترسی داشته باشند؛ اما اخیراً متوجه شده است که کیت توسعه فیس‌بوک برخی از اطلاعات دستگاه کاربر را که غیرضروری هستند نیز جمع‌آوری می‌کند. 

زوم برای اینکه این مشکل را برطرف سازد گفته است طی روزهای آینده کیت توسعه فیس‌بوک را حذف کرده و این قابلیت را اصلاح خواهد کرد تا کاربران بتوانند از طریق فیس‌بوک و مروگرشان از زوم استفاده کنند و به کاربران توصیه کرده‌ است این برنامه را به آخرین نسخه موجود به‌روزرسانی کنند. نمایندگان زوم از کاربران عذرخواهی کرده و گفته‌اند تمام تلاش خود را برای حفظ داده‌های کاربران به کارخواهند بست.  

منبع: سایبربان

نظرات