بهمن ۰۷
دبیر خبر | ۵ شهریور ۱۳۹۵

اختاپوس؛ نسل جدید روبات‌های نرم

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ محققان دانشگاه هاروارد برای ساخت این روبات که اوکتابات نام دارد، فناوری چاپ سه‌بعدی، مهندسی مکانیک و علم میکرو سیالی را با یکدیگر ادغام کرده‌اند تا موجودی را بسازند که احتمالاً اولین نمونه از نسل جدید روبات‌های نرم خودکار محسوب می‌شود.

روبات‌های نرم موجود درواقع کاملاً نرم نیستند. بسیاری از اجزای تشکیل‌دهنده این روبات‌ها مؤلفه‌های جامد و محکمی مثل سیم‌های حرارتی، باتری و مدارهای سخت‌افزاری سیستم کنترل‌کننده هستند.

اما محققان هاروارد با حذف تمام اجزای سخت، توانستند روباتی را تولید کنند که نه‌تنها فاقد اسکلت است، بلکه برای حرکت از یک سیستم بادی بهره می‌برد. این سیستم از تعدادی تیوب و کیسه حاوی آب‌اکسیژنه تشکیل‌شده است.

هنگامی‌که آب‌اکسیژنه با یک کانالی است از جنس پلاتین تماس پیدا می‌کند، به بخارآب و اکسیژن تجزیه می‌شود. با افزایش میزان بخارآب، فشار تیوب‌های موجود در اندام‌های اختاپوس افزایش‌یافته و اندام‌های آن حرکت می‌کنند؛ اما نکته هوشمندانه در اینجاست که فرآیند مذکور توسط مدارات الکتریکی کنترل نمی‌شود، بلکه برای این منظور از یک نوسانگر الکترونیکی آنالوگ استفاده‌شده است که حرکات روبات را تنظیم می‌کند.

محققان امیدوارند با استفاده از تجربیات این تحقیقات بتوانند روبات‌های نرم پیچیده‌تری را تولید کنند. درعین‌حال در تلاش‌اند تا بتوانند فعالیت‌های مختلف ازجمله شنا کردن، خزیدن و تعامل با محیط اطراف را توسط این روبات شبیه‌سازی کنند.

منبع:
موضوع:

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.