آبان ۰۸
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

اتهام حملات سایبری به 5 شهروند چینی

وزارت دادگسترسی آمریکا 5 شهروند چین را به حملات سایبری متهم کرد. 

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ وزارت دادگستری آمریکا به‌تازگی 5 شهروند چین را به حملات سایبری متهم کرد. 

آمریکایی‌ها مدعی شدند 5 شهروند چین و دو شهروند مالزیایی حملات سایبری رایانه‌ای گسترده انجام داده و به 100 شرکت در سراسر دنیا در حوزه‌های مختلف خسارت وارد کرده‌اند. 

بنا بر ادعای وزارت دادگستری، شهروندان چین اعضای گروه هکری APT41 بوده‌اند، گروهی که طی سال‌های اخیر جاسوسی‌های گسترده برای چین انجام داده است. 

شهروندان مالزیایی نیز متهم به همکاری با هکرهای چینی و درآمدزایی از طریق حملات سایبری به شرکت‌های فعال در صنعت بازی‌های ویدئویی شده‌اند. 

اتهام علیه این دو شهروند مورخ 14 سپتامبر واردشده و در مالزی بازداشت‌شده‌اند و آمریکایی‌ها قصد استرداد آن‌ها را دارند. 

وزارت خزانه‌داری و وزارت امنیت داخلی ایالات‌متحده آمریکا تحریم‌هایی نیز علیه دو شهرند روس وضع کرده‌اند.

مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند دو شهروند روس به‌نام‌های دمیتری کاراساویدی متولد 1985 ایالت مسکو و دانیل پاتیخین متولد 1995 ایالت وارونژ حملات فیشینگ گسترده علیه مشتریان دو شرکت آمریکایی و یک ارائه‌دهنده خارجی خدمات در حوزه دارایی‌های مجازی طی سال‌های 2017 تا 2018 انجام داده‌اند. 

بنا‌بر‌ادعای آمریکایی‌ها، دانیل پاتیخین بسیاری از سایت‌ها و دامنه‌های صرافی‌های مجازی را شبیه‌سازی کرده و حملات به‌اصطلاح «Spoofing» تدارک دیده است.

کراساویدی نیز از طریق حساب شخصی خود اقدام به پول‌شویی ‌کرده است. شهروندان و شرکت‌های آمریکایی در اثر حملات سایبری این دو شهروند 16.8 میلیون دلار خسارت‌دیده‌اند. 

پیش‌تر مقامات آمریکا سه شهروند روس و یک نماینده پارلمان اوکراین را به اتهام حملات سایبری و دخالت در انتخابات آمریکا تحریم کرده بودند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا شهروندان روس به‌نام‌های آنتون آندرِیِف، داریا آسلانووا و آرتیُم لیفشیتس و نیز یک نماینده از پارلمان و شورای عالی اوکراین وِرخُونا رادا به نام آندرِی درکاچ را متهم کرده بود. 

در گزارش وزارت خزانه‌داری ادعا شد درکاچ بیش از 10 سال ارتباطات بسیار نزدیکی با سرویس‌های اطلاعاتی روسیه داشته و گفتگوهای معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا جوزف بایدن و رئیس‌جمهور سابق اوکراین پترو پروشنکو را منتشر کرده است. 

آمریکایی‌ها چندی پیش در اقدامی تکراری یک شهروند ایرانی و یک شهروند فلسطینی را متهم کرده بودند. آن‌ها مدعی شده بودند این دو شهروند به‌اتفاق هم بیش از 50 سایت آمریکایی را هک کرده و تصویر پرچم ایران را به همراه عکس سردار سلیمانی با زیرنویس مرگ بر آمریکا جایگزین مطالب این سایت‌ها کرده‌اند.

منبع: سایبربان

نظرات