اخبار کوتاه سایبری
جان مک کین، سناتور آمریکایی: ملت و بخش نظامی آمریکا باید هرچه بیشتر آماده مقابله با چالش های سایبری شوند.
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
هکرهای گروه انانیموس اعلام کردند که اطلاعات حدود 1.2 نفر از مشتریان سرویس سلامت عمومی انگلیس را به سرقت بردند.
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
محمود واعظی با انتشار پیامی از وزارت ارتباطات خداحافظی کرد.
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی کشور از شکستن رکورد انتشار یک میلیارد مطلب در کانال های عمومی فارسی زبان تلگرام خبر داد.
۲۳ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
مرکز مدیریت امداد وهماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای گفت، گزارشی درباره آلودگی کاربران ایرانی به باج افزار پتیا اعلام نشده است.
۱۲ تیر ۱۳۹۶ بیشتر

نگرانی رژیم صهیونیستی از مرزهای سایبری

0 نظر
۱۱:۲۶ - ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

 

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ به‌تازگی رئیس بخش سایبری ارتش اسراییل، یارن روزن، درباره پیچیدگی‌ها و اهمیت مرزهای سایبری صحبت کرد. وی بابیان اینکه این فضای سایبری، فاقد قواعد و محدودیت است، اعلام کرد اسراییل، باید به‌صورت راهبردی، آماده این فضا باشد.

وی افزود: مرز سایبری، به نظم جهانی، اهمیت نمی‌دهد. این مرز، محدوده و قواعدی ندارد، اسراییل، بخشی از این بازی جدید دنیا است. اکنون سایر کشورها، به تقویت بخش نظامی و سیاسی خود که بتواند از تخصص جنگ سایبری استفاده کند، روی آورده و این روند را آغاز کرده‌اند.
این مقام صهیونیستی، در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله جنگ اطلاعات اشاره کرد و گفت: «جنگی که اکنون است، جنگ اطلاعات است. چقدر سخت است که کسی به ایمیل شما نفوذ کند و اطلاعات حساسی را به سرقت برد که نمی‌خواهید عمومی ‌شود. اگر داعش از یک سرور اسراییل برای یک حمله تروریستی استفاده کند، حتی یک سرور غیرنظامی، چه اتفاقی می‌افتد؟ بنابراین چرا نباید یک معاهده ملی [در حوزه جنگ سایبری] مانند آن چیزی که درباره منع استفاده از تسلیحات شیمیایی وجود دارد، شکل بگیرد؟»
رئیس سایبری ارتش اسراییل خاطرنشان کرد ملت‌های سایبری، تنها ابرقدرت‌ها نیستند، بلکه شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بزرگ مانند گوگل، فیس‌بوک و کسپرسکی را نیز شامل می‌شود.
وی همچنین درباره اهمیت دفاع سایبری گفت: « دفاع سایبری، موجب تعویق و جلوگیری از جنگ می‌شود. این نوع دفاع، همیشه به‌صورت انفعالی نیست، بلکه گاهی یک اقدام فعالانه محسوب می‌شود. دفاع سایبری مانند نگهبانی از یک بازارچه نیست. این دفاع، یک فعالیت سایبری عملیاتی مستمر است.»
اما طبق معمول سیاست مقام‌های اسراییلی، یارن روزن نیز به بزرگ‌نمایی درباره قدرت سایبری اسراییل پرداخت. او اظهار داشت که تمام سامانه‌های جنگی بخش نظامی اسراییل، به‌صورت رایانه‌ای هستند اما سامانه‌های عملیاتی ارتش اسراییل، به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که نمی‌توان آن‌ها را به‌آسانی در معرض خطر قرارداد.
روزن، افزود ظرفیت‌های سایبری، ظرفیت‌های فیزیکی را قدرتمند می‌کند. اگر مثلاً سیستم کنترل ترافیک، موردحمله قرار بگیرد، آیا این اقدام علیه حاکمیت محسوب می‌شود؟ آیا این کار معادل جنگ است؟ چه کسی باید علیه چه کسی اعلان‌جنگ کند؟ آیا سفارت می‌تواند کسی را مؤاخذه کند؟ همین‌طور یک حمله سایبری را چه طور می‌توان پاسخ داد؟ با هواپیما؟ از راه دور؟ با یک حمله سایبری؟
فرد یادشده در بخش دیگر سخنانش، درباره تهدیدات ایران و حزب‌الله گفت: « حزب‌الله نیز در جنگ سایبری، سرمایه‌گذاری بسیاری کرده است؛ زیرا حزب‌الله، در امتداد ایران است و توقف ندارد. هر آنچه ایران در حوزه سایبری دارد، حزب‌الله نیز آن را دارد.»
وی نهایتاً درباره آینده جنگ سایبری علیه اسراییل گفت که نمی‌توان سرنخی را برای اثبات حمله‌کننده، به‌طور قاطع یافت.

تحلیل

  •     اسراییل سعی می‌کند با تکرار این سخن که « سامانه‌های این رژیم نفوذناپذیر هستند.» انگاره یا کلیشه‌ای را در افکار عمومی ایجاد کند که دفاع سایبری اسراییل، بسیار قدرتمند است و از این طریق نوعی بازدارندگی و ناامیدی در مهاجمان علیه زیرساخت‌ها و سامانه‌های این رژیم به وجود آورد. 
  •     اسراییل نیز مانند شریک خود آمریکا بسیار تلاش می‌کند تا هر چه سریع‌تر، جامعه جهانی را برای وضع یک قانون بین‌المللی درباره جنگ‌های سایبری متقاعد کند. به همین دلیل این دو شریک، از تاکتیک « تکرار و تعمیم» به‌منظور عملیات روانی و اقناع دولتمردان، استفاده می‌کنند.
  •     تأکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ فناوری نیز جزئی از جامعه سایبری هستند،  مسئله‌ای بسیار مهم است. زیرا این شرکت‌های با داشتن اطلاعات بسیاری از افراد اعم از تروریست یا غیر تروریست، می‌توانند نقش بزرگی در کمک به دولت‌ها برای کنترل فضای سایبر داشته باشند. به همین دلیل دولت آمریکا در سال‌های پیش می‌کوشید، پیوند نزدیکی را با شرکت‌های دره‌ی سیلیکون برقرار کند.

 

نظرات (0)
×

Error message

Notice: Undefined variable: old_nid in include() (line 12 of /home/cyberbannews/public_html/sites/all/themes/cyberban/templates/views/News/views-view-unformatted--cyberban-news-view--cyberban-breaking-news.tpl.php).