اخبار کوتاه سایبری
سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های بسیار از اندروید O رونمایی شد و گوگل آن را Oreo نامید
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
شرکت گارتنر: میزان استفاده از محصولات و خدمات امنیت اطلاعات تا سال 2018، به 93 میلیارد دلار خواهد رسید.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
ان.بی.سی نیوز: آمریکا نگران حملات سایبری کره شمالی علیه بخش مالی خود است.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
پارلمان اسکاتلند اعلام کرد این نهاد، متحمل حملات سایبری از نوع جستجوی فراگیر شده است.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
ترامپ، دستور تحقیق درباره سرقت‌های چین در حوزه مالکیت معنوی را صادر کرد.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر

مصوبات دفاع سایبری مجلس؛ مقابله با جنگ نرم

نویسنده:

 

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ نمايندگان مجلس در جلسه علني به بحث در مورد بخش 18 لايحه برنامه ششم توسعه كه مربوط به مباحث سياسي ، دفاعي و امنيتي بود، پرداختند.

نمايندگان در جريان بررسي مواد اين بخش مصوب كردند كه با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات طرح جامع توسعه قدرت نرم دفاعی و سایبری و مقابله با جنگ نرم تدوین می‌شود.

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس، ماده 122 لایحه برنامه را به‌منظور افزایش ظرفیت‌های قدرت  نرم و دفاع سایبری به تصویب رساندند، که به‌منظور افزایش ظرفیت‌های قدرت نرم و دفاع سایبری و تأمین پدافند و امنیت سایبری برای زیرساخت‌های کشور، طرح جامع دربرگیرنده توسعه قدرت نرم دفاعی و سایبری و مقابله با جنگ نرم با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات در سال اول اجرای قانون برنامه تهیه و پس از تصویب شورای عالی فضای مجازی از سال دوم به اجرا درمی‌آید.

همچنين نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده 123 این لایحه را به تصویب رساندند که بر اساس آن به‌منظور ارتقاء نظم و امنیت و توسعه پیشگیری و مقابله با جرائم، کنترل مؤثر مرزها و همچنین کاهش تخلفات و حوادث رانندگی اقدامات زیر در طول اجرای قانون برنامه اجرا می‌شود:

الف) ارتقاء نظم و ایمنی حمل‌ونقل و عبور و مرور؛

1- دولت مکلف است اقدامات و سازوکار لازم برای کاهش تلفات حوادث رانندگی با تأکید بر تجهیز و تقویت پلیس راهنمایی و رانندگی، ارتقاء کیفیت ایمنی وسایط نقلیه، تقویت و تکمیل شبکه‌های امدادرسانی و فوریت‌های پزشکی، اصلاح نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای و توسعه فرهنگ صحیح ترافیکی را فراهم نماید به‌نحوی‌که تلفات حوادث رانندگی نسبت به تعداد ده‌هزارم دستگاه خودرو تا پایان اجرای قانون برنامه 31 درصد کاهش یابد.

2- کلیه معابر اصلی، میادین و بزرگراه‌ها در مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها و همچنین جاده‌های اصلی و آزادراه‌ها با نصب، نگه‌داری و به‌روزرسانی سامانه‌های کنترلی و مراقبتی هوشمند توسط شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی تحت پوشش قرارگرفته و این سامانه‌ها و دسترسی لازم آن در اختیار نیروی انتظامی قرار گیرد.

نمایندگان مجلس با 104 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع  239 نماینده حاضر به این مصوبه رأی دادند.

همچنین بخشی از ماده 123 لایحه برنامه ششم درباره نصب و راه‌اندازی ایکس‌ری در مبادی گمرکی و استخدام نیروی انتظامی در طول سال‌های برنامه ششم برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق برنامه ارجاع شد.

 

 

*تکلیف مجلس به دولت برای ایجاد پدافند سایبری در سطح ملی

نمايندگان مجلس با تصویب ماده 125 دولت را مکلف کردند با هدایت و هماهنگی سازمان پدافند چندین اقدام انجام دهد.

بر اين اساس دولت مکلف به ایجاد سامانه پدافند سایبر در سطح ملی و ارتقاء قدرت رصد، پایش، تشخیص و هشدار دهی، مصون‌سازی و افزایش توان مقابله با پیامدهای ناشی از وقوع احتمالی تهدید با بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه‌های استانی و نیروهای مسلح باهدف مصون‌سازی و یا بی‌اثر سازی این‌گونه تهدیدات بر سرمایه ملی شد.

همچنین مجلس در مصوبه‌ای دیگر افزایش سطح آموزش سایبری مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به‌منظور جلوگیری از نفوذ و مختل نمودن سیستم‌های نرم‌افزاری دستگاه ذی‌ربط و  توسعه آمادگی‌ها را به تصویب رساند.

از مجموع 238 نماینده حاضر در مجلس 144 نفر با این مصوبه موافقت کردند.

 

 

منبع:: موسسه اطلاع رسانی سایبربان
نظرات (0)