آذر ۱۱
دبیر خبر | ۱۰ اسفند ۱۳۹۳

سیا به دنبال افزایش جاسوسی در فضای سایبری

به گزارش خبرگزاری فارس، مقامات آمریکایی به روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست (Washington Post) اعلام کردند که سازمان سی‌آی‌ای (CIA)، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، طرح‌هایی را برای گسترش عملیات جاسوسی سایبری در نظر گرفته است.
یکی از مقامات ارشد آمریکا که با این طرح آشنا بود، به واشنگتن‌پست گفت: "جان برنان (John Brennan)، رئیس سازمان سیا، درصدد آن است که این سازمان را به‌روزرسانی کند و همچنین اطمینان حاصل کند که این سازمان آمادگی مهار چالش‌های پیش روی خود را دارد.
وی در ادامه گفت: "من فکر نمی‌کنم شما بتوانید مردمی که در دنیای دیجیتالی کار می‌کنند را از شیوه‌های سنتی این سازمان جدا کنید."
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تلاش می‌کند، به‌عنوان بخشی از برنامه اصلاحات جهت از بین بردن مرز بین تحلیل‌ها و عملیات‌های خود، مدیریت سایبری جدیدی را به وجود آورد. البته صحت آن هنوز تأیید نشده است.
سازمان سی‌آی‌ای از پیش دارای یک مرکز عملیات اطلاعاتی بود که جاسوسی سایبری انجام می‌داد. این مرکز عملیات اطلاعاتی طبق برنامه توسعه سایبری ارتقا می‌یابد و همچنین دارای یک مرکز منبع آزاد است که به‌صورت آشکار، اطلاعات موجود همچون پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهد و همچنین گردهمایی‌های آنلاین را مورد تفتیش قرار می‌دهد.
این‌گونه اقدامات سازمان اطلاعات مرکزی و گسترش جاسوسی در فضای سایبری ممکن است بحث‌ها را درباره گسترش فعالیت‌های جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا افزایش می‌دهد.
چندی پیش ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، فاش کرد که این نهاد امنیتی به‌صورت مخفیانه از ارتباطات تلفنی و اینترنتی شهروندان آمریکایی و مردم و مقامات کشورهای دیگر جاسوسی می‌کند.

 

منبع:
موضوع:

نظرات