روس‌ها متهم به هک رایانه‌های مک آمریکایی
0 نظر ۱۵:۰۵ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

 

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ برخی محققان امنیتی از شناسایی بدافزاری برای آلوده کردن رایانه‌های مک خبر داده‌اند و می‌گویند این بدافزار توسط همان افرادی در روسیه طراحی‌شده که به دنبال هک کردن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند.

این هکرها به نفوذ به شبکه‌های رایانه‌ای کمیته ملی دموکراتیک وابسته به حزب دموکرات آمریکا متهم هستند.
این گروه توسط شرکت‌های امنیتی مختلف به نام‌های متنوعی شناخته‌شده‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به Fancy Bear، Pawn Storm و  APT28 اشاره کرد. گفته می‌شود گروه هکری روس مذکور از یک دهه پیش در حال انجام فعالیت‌های تخریبی است و برخی هم می‌گویند تمامی این اقدامات توسط تنها یک نفر صورت می‌گیرد و این فرد احتمالاً مبدع یک برنامه تروجان به نام Sofacy  یا  X-Agent هم هست.
X-Agent خروجانی در نسخه‌های مختلف است که می‌تواند ویندوز، لینوکس، اندروید و iOS را آلوده کند و محققان شرکت امنیتی بیت دیفندر به‌تازگی از شناسایی نسخه مک آن خبر داده‌اند.
هنوز مشخص نیست X-Agent چه میزان آلودگی ایجاد کرده است. این تروجان از یک آسیب‌پذیری مشهور در نرم‌افزار ضدویروس MacKeeper برای ورود به رایانه‌های مک استفاده می‌کند و اجرای کدهای مخرب بر روی رایانه‌های مک در زمان بازدید از سایت‌های آلوده را ممکن می‌کند.
این تروجان برای سرقت اطلاعات، اجرای فایل‌های اضافی، تهیه اسکرین شات از رایانه، سرقت کلمات عبور و .. قابل‌استفاده است و حتی می‌تواند ضمن جستجو در رایانه مک، فایل‌های پشتیبان گوشی آیفون کاربر که در این رایانه‌ها ذخیره‌شده را سرقت کند.

 

نظرات (0)