اخبار کوتاه سایبری
سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های بسیار از اندروید O رونمایی شد و گوگل آن را Oreo نامید
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
شرکت گارتنر: میزان استفاده از محصولات و خدمات امنیت اطلاعات تا سال 2018، به 93 میلیارد دلار خواهد رسید.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
ان.بی.سی نیوز: آمریکا نگران حملات سایبری کره شمالی علیه بخش مالی خود است.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
پارلمان اسکاتلند اعلام کرد این نهاد، متحمل حملات سایبری از نوع جستجوی فراگیر شده است.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر
ترامپ، دستور تحقیق درباره سرقت‌های چین در حوزه مالکیت معنوی را صادر کرد.
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بیشتر

روسیه تحریم شد

نویسنده:

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ عصر پنج‌شنبه 29 دسامبر به‌وقت واشنگتن، دفتر کاخ سفید بیانیه ذیل را در پاسخ به اقدامات روسیه در انتخابات آمریکا منتشر کرد:

«امروز، دستوراتی را در پاسخ به اقدامات خصمانه و آزاردهنده دولت روسیه در قبال مقامات آمریکا و عملیات سایبری این کشور علیه انتخابات آمریکا صادر کردم. این اقدامات، پس از هشدارهای پی‌درپی خصوصی و عمومی که به دولت روسیه داده‌ایم، در پاسخ به تلاش‌های برای آسیب زدن به منافع آمریکا و در تخطی از نظام رفتار بین‌المللی حاکم برجهان است.

تمام آمریکایی‌ها باید نسبت به فعالیت‌های روسیه هوشیار باشند. در ماه اکتبر، دفتر من به‌طور عمومی گزارش داد که تحلیل‌های ما بیانگر فعالیت‌های روسیه برای مداخله در فرایند انتخابات آمریکاست. این سرقت اطلاعات و فعالیت‌های مخرب، تنها می‌توانست از بالاترین سطوح دولت روسیه نشأت بگیرد؛ بعلاوه، دیپلمات‌های ما در مسکو، در طول سال گذشته شاهد میزان غیرقابل قبولی از آزار و اذیت توسط سرویس‌های امنیتی روسیه و پلیس این کشور بوده‌اند. این رفتارها، اثراتی دارند. امروز، من دستوراتی در پاسخ صادر کرده‌ام.

من یک حکم اجرایی صادر کرده‌ام که برای پاسخ به اقدامات سایبری که بخواهد در فرایندها و مؤسسات انتخاباتی ما و یا شرکا و متحدان ما مداخله کند و یا آن‌ها را نادیده بگیرد، قدرت بیشتری ایجاد می‌کند. با استفاده از این قدرت جدید، من نه سازمان و شخص را مورد تحریم قراردادم:  دو سازمان اطلاعاتی GRU و FSB، چهار نفر از مقامات GRU، و سه شرکت که برای اقدامات سایبری این سازمان اطلاعاتی، وسایل موردنیاز را تأمین کرده‌اند. همچنین، وزارت خزانه‌داری دو فرد روسی را برای استفاده از مسیرهای سایبری برای سوء تخصیص منابع و اطلاعات هویتی، مشخص می‌کند. وزارت امور خارجه، دو مجموعه روسیه را در مریلند و نیویورک، به دلیل استفاده آن‌ها توسط کارکنان روسیه برای اقدامات اطلاعاتی، خواهد بست و 35 نفر از مأموران اطلاعاتی روسیه را «فرد متخاصم»1 معرفی می‌کند. درنهایت، وزارت امنیت ملی و FBI،  اطلاعات فنی فعالیت‌های سایبری نیروهای نظامی و اطلاعاتی روسیه را از طبقه‌بندی خارج و منتشر خواهد کرد تا محافظان شبکه در آمریکا و سایر کشورها بتوانند کمپین فعالیت‌های مشکوک روسیه را شناسایی، خنثی و بی‌اثر سازند.

این اقدامات، تمام پاسخ ما به روسیه نخواهد بود. ما مجموعه‌ای از اقدامات را در زمان و مکان موردنظر خود پیاده خواهیم کرد که بعضی از آن‌ها عمومی نخواهد شد. بعلاوه، برای اجبار روسیه به قبول مسئولیت کاری که انجام داده است، آمریکا و دوستان و متحدانش در سراسر دنیا، باید با یکدیگر همکاری کنند تا در مقابل فعالیت‌های روسیه برای نادیده گرفتن نظام رفتار بین‌المللی مستقر در جهان، و مداخله در حاکمیت دموکراسی بایستند. در انتها، دولت من گزارشی را در رابطه با تلاش‌های روسیه برای مداخله در انتخابات ما و فعالیت‌های سایبری مشکوک آن کشور در دوره‌های پیشین انتخابات در کشورمان، در روزهای آتی تقدیم کنگره خواهد نمود.»

 

دولت روسیه، بارها ضمن رد اتهامات واردشده از طرف آمریکا مبنی بر دست داشتن این کشور در انتخابات اخیر و هک و انتشار ایمیل‌هایی که موجب کمک به ترامپ در پیروزی شد، این کشور را به‌تلافی تهدید کرده است.

ترامپ اما، روسیه را مقصر نمی‌داند. او که در این انتخابات به طرز غیرمنتظره‌ای پیروز شد و دامنه تظاهرات پس از انتخابش آمریکا را درنوردید، از شروع کمپین انتخاباتی‌اش نیز با روسیه رابطه بهتری داشت. پنج‌شنبه در اظهاراتی، ترامپ گفته بود:« روسیه را مقصر اقدامات هکری ندانید، رایانه‌ها را مقصر بدانید که زندگی را برای ما دشوار کرده‌اند. من معتقدم ما باید با جان‌هایمان به‌پیش رویم. به نظر من رایانه‌ها زندگی را خیلی پیچیده کرده‌اند. تمام عصر رایانه، به‌جایی پیش رفته است که هیچ‌کس نمی‌داند به کدام سمت درحرکت است. ما سرعت داریم، ما خیلی چیزها داریم، اما مطمئن نیستم ما آن امنیتی را که به آن نیاز داریم داشته باشیم. البته من با سناتورها صحبت نکرده‌ام، باید این کار را بکنم، به‌زودی این کار را خواهم کرد.» او خود نیز بسیار کم از کامپیوتر استفاده می‌کند.

در سوی دیگر، دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه - که در دوره ریاست جمهوری خود در سال‌های 2008 تا 2012 به دلیل سیاست‌های موافق آمریکا در روسیه موردانتقاد بود – گفته است که واشنگتن در «منجلاب مرگبار ضد روسیه» غرق‌شده است. دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین نیز گفته است روسیه در پیش‌نویس اقدام متقابل خود در نظر خواهد گرفت که به‌زودی ترامپ جایگزین اوباما خواهد شد.

 

تحلیل‌ها از اتفاقات رخ‌داده می‌تواند بسیار متفاوت باشد، عده‌ای از این سخنان بوی باروت را استشمام می‌کنند و عده‌ای نیز میگویند آمریکا و به‌خصوص حزب دموکرات به دنبال مقصری است تا انتخاب ترامپ را توجیه کند.

 

 

__________________

 

1- persona non grata، اصطلاحی لاتین به معنی فرد متخاصم است و هنگامی‌که فردی به این اصطلاح اطلاق شود، حق بازگشت به خاک آن کشور را به‌هیچ‌عنوان نخواهد داشت.

منبع:: موسسه اطلاع رسانی سایبربان
نظرات (0)