تأمین انرژی با الهام از شن‌های زمان
0 نظر ۰۹:۴۵ - ۱۳ تیر ۱۳۹۵
تأمین انرژی با الهام از شن‌های زمان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ مفهوم و نحوه‌ی عملکرد باتری‌های امروزی بسیار ساده است. باتری‌ها دارای دو قطب منفی و مثبت هستند و الکترون‌ها توسط فرآیندهای شیمیایی ایجاد شده و به علت بار منفی‌ای که دارند در قطب منفی باتری جمع می‌شوند. از طرفی اگر یک سیم، دو قطب یک باتری را به هم متصل کند، الکترون‌ها به سمت قطب مثبت حرکت کرده و باعث دشارژ شدن آن می‌شوند.
باتری‌های جریان مایع نیز اولین بار در سال 1970 معرفی شدند. این باتری‌ها متشکل از دو الکترود مثبت و منفی که حالتی مایع داشته و توسط یک غشا جدا شده‌اند، هستند. هر ترکیب شیمیایی به غیر از قطعات جامد را می‌توان در این باتری‌ها استفاده کرد و باتری از قطعات بسیار کوچک موجود در مایع خود استفاده می‌کند. با وجود پیشرفته‌تر بودن این باتری‌ها هزینه‌ی نگهداری آن‌ها بسیار بیشتر است؛ زیرا از درصد آسیب‌پذیری و امکان نشت مایع بیشتری برخوردار است.
به تازگی محققان دانشگاه ام. آی. تی موفق به طراحی و ایجاد یک مفهوم جدید برای باتری‌ها شده‌اند که عملکردی مشابه ساعت شنی دارد. این باتری برای تأمین انرژی موردنیاز به نیروی جاذبه‌ی زمین وابسته است؛ به همین علت پیچیدگی و هزینه‌ی تمام ‌شده‌ی این نوع باتری‌ها به شدت کاهش می‌یابد.
باتری ساخته شده توسط محققان بیشتر به یک پنجره شبیه است؛ اما عملکردی مشابه ساعت شنی دارد. مایع درون این باتری به آرامی از محفظه‌ی باریک بین دو بخش، به سمت بخش دیگر حرکت می‌کند. کاربر می‌تواند با تنظیم زاویه‌ی باتری، سرعت انتقال مایع را تنظیم کند. هر چه سرعت انتقال مایع بیشتر باشد، میزان قدرت انرژی ایجاد شده افزایش می‌یابد. بعد از پایان مایع در یک سمت باتری، تنها کافی است که جهت آن عوض شود تا جریان انتقال مایع دوباره برقرار شود.

محققان توضیح داده‌اند که این فقط یک طرح اولیه است و تا اجرایی شدن فاصله‌ی زیادی دارد.
این اولین باری نیست که محققان طرح‌هایی برای ساخت نسل جدید باتری‌ها ارائه می‌دهند. محققان ام. آی. تی در سال 2006، طرحی را ارائه کردند که در آن از نوعی ویروس برای تأمین انرژی استفاده می‌شد. این باتری بسیار کوچک و منعطف بوده و در صورت موفقت در طراحی می‌توان از آن در حسگرها و ابزارهای کوچک استفاده کرد.
شرکت سونی نیز در گذشته طرحی را برای ساخت نوعی باتری زیستی ارائه داده بود که انرژی موردنیاز خود را از گلوکز تأمین می‌کرد.
چند سال قبل نیز محققی موفق به ساخت ابزاری به نام لامپ خونی (blood lamp) شد. کاربر برای استفاده از این وسیله باید بخش بالایی حباب را از می‌شکست و انگشت خود را می‌برید تا خون را به درون محفظه منتقل کند. لامپ مورد نظر، از خون کاربر برای تأمین انرژی موردنیاز و روشن شدن استفاده می‌کند.


    

 

نظرات (0)